Vize Obamy

Současný systém

V USA je pojištěno 80 procent populace. Dvě třetiny z toho prostřednictvím zaměstnavatelů, kteří využívají služeb komerčních pojišťoven. Lidé nad 65 let, veteráni a další vybrané skupiny jsou pojištěni v rámci státních programů Medicare a Medicaid.

Problémy

Okolo 45 milionů lidí je bez pojištění. Pro většinu z toho je to finančně nedostupné, část odmítají pojišťovny jako rizikové zákazníky a další, především mladší lidé, pojištění nechtějí. Celý systém představuje 18 procent z HDP, zhruba dvakrát více než v zemích EU.

Obamova reforma

Zavádí pojišťovací povinnost, měla by nově pojistit přes 31 milionů Američanů. Zároveň by měla snížit náklady na zdravotnictví, a odvrátit tak budoucí nesolventnost celého systému, která by jinak podle některých odhadů hrozila už v roce 2020.

Námitky opozice

Reforma, která bude stát jeden bilion dolarů, prohloubí rozpočtový deficit a státní dluh. Součástí Obamova plánu je zvýšit daně pro nejbohatší Američany. Mají přinést do státní pokladny každý rok 80 až 100 miliard dolarů a platit je bude každý, jehož příjem je vyšší než 250 tisíc dolarů za rok. Nově budou platit třeba také právníci či lékaři v soukromých praxích.

Demokraté v Kongresu budou mluvit o velkém vítězství, prezident Obama to označí za velké vítězství, tak to asi bude vítězství. Ale způsob, kterým možná už o nadcházejícím víkendu demokraté v Kongresu prosadí zdravotní reformu, je legislativním únikem úzkými zadními vrátky řádného schvalování důležitých zákonů.

Demokraté totiž zvažují, že největší změnu systému zdravotního zabezpečení od roku 1965, zákon, který v USA zavede všeobecnou pojišťovací povinnost, protlačí Kongresem bez toho, že by poslanci a senátoři o konečném textu zákona skutečně také hlasovali.

"Vstoupí to do historie jako jeden z největších eskamotérských triků se zákonem. Každý, kdo to podpoří, bude navždy tím, kdo nehlasoval pro to, co schválil," varuje šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell a jeho rétorika je ještě tou mírnější kritikou, která zaznívá z řad opozice. Jiní republikáni mluví o ústavním podvodu, o "válce", kterou vyhlásí demokratům v Kongresu.

Prezident Obama a jeho demokraté ale volí mezi dvěma špatnými řešeními. V lednu přišli o potřebnou většinu hlasů v Senátu, a nemohou tak jít běžnou procedurou, kdy by finální text zákona ještě jednou schválil celý Kongres.

Zároveň se ale nechtějí vzdát reformy, která je páteřní legislativou Obamovy vnitropolitické agendy a do které prezident za uplynulých patnáct měsíců investoval takřka svůj veškerý vnitropolitický kapitál. Byla by to prohra, která by jej mohla připravit o voliče - především černochy, Latinos vysokoškoláky a mladé lidi, kteří jej právě pro slib zdravotní reformy ve volbách 2008 vynesli do Bílého domu.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se tak rozhodla pro sice možnou, ale pro takto zásadní zákony málo používanou cestu, kdy sněmovna jen vysloví souhlas s tím, že zákon vstoupil v platnost, pokud se naplní jiná podmínka. Konkrétně pokud v odděleném hlasování schválí dodatky k hlavnímu návrhu.

Jenže ani tento postup není pro demokraty bez obrovského rizika. "Před letošními podzimními volbami do Kongresu tím demokraté páchají kamikadze," tvrdí republikánský senátor Lamar Alexander. Americká veřejnost, která je podle průzkumů většinově proti současnému návrhu zákona, to demokratům tvrdě sečte, pokud reformu takto propasírují Kongresem. Což si uvědomují a řada demokratických kongresmanů evidentně zvažuje, zda mají nechat reformu projít. Nancy Pelosiová ve sněmovně jen velmi složitě shání potřebnou většinu 216 hlasů.

Prezident Obama kvůli tomu pak odložil cestu do Indonésie, kam měl původně vyrazit dnes večer.

Místo toho zůstává i přes víkend v USA, jednak proto, aby mohl osobně působit na nerozhodnuté kongresmany. Za druhé mu to dává možnost, aby se na veřejných shromážděních pokusil ovlivnit názor veřejnosti. Jeho dnešní vystoupení na předměstí Washingtonu ve Virginii bude už čtvrtým mítinkem během jednoho týdne.

Během uplynulého roku ale Bílý dům prohrál právě zápas o názor veřejnosti. Dílčí změny, které reforma zahrnuje, přitom Američané považují za potřebné - především snížení nákladů na zdravotnictví a konec praxe, kdy pojišťovny některé lidi odmítají coby rizikové klienty pojistit.

Ale jako celku Američané Obamově návrhu nevěří, obávají se, že jen prohloubí deficit státních financí, zhorší situaci starších pojištěnců a nejbohatší vrstvu zatíží novou daní.

Občanské sdružení Tea Party, do kterého se v různých místech USA sdružují konzervativní Američané, navíc tvrdí, že Barack Obama by reformou příliš posílil roli federální vlády, což je velmi kontroverzní téma.

"Každá jedna věc, na kterou tahle administrativa sáhla, jde proti tradici téhle země," protestovala čtyřiačtyřicetiletá Miriam Murphyová spolu s několika dalšími stovkami demonstrantů z Tea Party v úterý před Kongresem proti zdravotní reformě. Jak vysvětlila deníku Washington Post, na den zavřela svoji pizzerii v New Jersesy a přijela s manželem do Washingtonu. Stále prý věří, že mohou reformu zastavit.