Francie uvolnila 182 milionů eur (asi 4,4 miliardy korun) z blokovaných účtů libyjského režimu a poskytla je libyjským vzbouřencům k humanitárním účelům. Podle agentury AFP to oznámilo francouzské ministerstvo zahraničí.

Norsko, které se účastnilo bojových operací mezinárodní koalice v Libyi, podle prohlášení norské armády stáhlo ze základny ve Středozemním moři své čtyři zbývající bojové letouny F-16.

"Jde o prostředky, které patří libyjskému lidu" a budou sloužit k nákupu "potravin a léků", řekl po setkání s šéfem francouzské diplomacie Alainem Juppém nový "velvyslanec" libyjské Národní přechodné rady (NTC) v Paříži.

Francie, která jako první na světě uznala libyjskou vzbouřeneckou radu jediným zástupcem Libyjců, také podle prohlášení francouzské diplomacie umožnila zástupcům NTC využívat uzavřenou libyjskou ambasádu v Paříži. Libyjské diplomaty Francie vypověděla v květnu.

Povstání proti režimu libyjského vůdce Kaddáfího začalo před pěti měsíci. Stažení norských letounů přišlo v den, kdy pro muslimy na obou stranách začal postní měsíc ramadán, a kdy se rebelové po nedávné dosud neobjasněné vraždě povstaleckého vojenského velitele Abdala Fataha Júnise podle agentur snaží zbavit svoje řady nepřátel.

 

Rebelové tvrdí, že v ofenzivě budou i přes postní měsíc pokračovat. V neděli po těžkých bojích postoupili k předměstí západolibyjského města Zlitán kontrolovaného Kaddáfího silami. připomínáý agentura Reuters.

Z celkem 28 členských států Severoatlantické aliance patří Norsko mezi osm zemí, které se do leteckých operací posvěcených OSN zapojily. Postupné stahování celkem šesti norských bojových letounů ze základny na Krétě Oslo oznámilo 10. června.

Podle NATO odchod Norů letecké operace spojenců v Libyi neovlivní. Aliance v současné době v rámci prosazovaní bezletové zóny na Libyí podle agentury AFP provádí více než sto leteckých misí denně, z toho asi polovina je útočných.