Nejméně osm povstalců bylo zabito a kolem 30 jich bylo zraněno v bojích, během nichž se libyjská ozbrojená opozice ve středu dostala k branám západolibyjského města Asaba a přiblížila se tak zase k hlavnímu městu Tripolisu.

Podle zvláštního emisara ruského prezidenta Michaila Margelova má režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v případě útoku povstalců na hlavní město "sebevražedný" plán, při kterém chce Tripolis zasypat raketami.

Povstalci postupující k Tripolisu ve čtvrtek podle AFP stáli asi šest kilometrů od města Asaba. Tato lokalita leží od metropole asi 80 kilometrů na jih a je poslední zastávkou před městem Gharján, které je považováno za klíč k dobytí Tripolisu. Agentura Reuters napsala, že povstalci se jižně od Tripolisu připravují na novou ofenzivu. Taktické chyby, kterých se dopouštějí, ale vyvolávají otázky, zda pochod na město uskuteční.

Margelovovi prý libyjský premiér sdělil, že režim v případě útoku na Tripolis město "zasype raketami a vyhodí ho do povětří". Ruský emisar to řekl v rozhovoru pro ruský list Izvestija. Zpochybnil také myšlenku, že libyjskému režimu dochází munice.

"Kaddáfí ještě nepoužil žádnou raketu země-země a má jich hodně. To vyvolává domněnky, že režimu docházejí zbraně," podotkl podle AFP.

Konflikt v Libyi trvá od poloviny února a bilance obětí se různí. Libyjský generální prokurátor Muhammad Zakrí Mahdžúbí ve středu uvedl, že při leteckých úderech Severoatlantické aliance v Tripolisu a dalších městech zahynulo 1108 civilistů a dalších 4537 utrpělo zranění. NATO má v zemi v souladu s rezolucí OSN chránit civilisty, podle kritiků ale její operace nahrávají povstalcům.

Podle Mahdžúbího za smrt civilistů nese odpovědnost generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen coby šéf aliance a prokurátor proti němu vznesl obžalobu. Obžalovací spis má deset bodů a Rasmussen je v něm podle AFP obviněn z válečných zločinů, pokusu o zabití Kaddáfího a ze záměrných útoků na civilisty.

Libyjský vůdce čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti před Mezinárodním trestním soudem, podle jehož prokurátora má konflikt v Libyi tisíce obětí.

Itálie může na libyjskou ropu zapomenout...

Rasmussen veškerá obvinění vůči alianci odmítl. "Jsme nesmírně opatrní při identifikování vojenských cílů a snažíme se zabránit civilním ztrátám," uvedl během tiskové konference v Haagu. Znovu ujistil, že nasazení v Libyi potrvá do té doby, než bude naplněn mandát OSN, v rámci nějž NATO v Libyi operuje.

Libyjská vláda ve čtvrtek také přerušila spolupráci s italským ropným gigantem ENI, který je největším investorem v libyjském ropném průmyslu. "Italská vláda může úplně zapomenout na libyjskou ropu a všechny dohody podepsané v minulosti," prohlásil libyjský premiér Bagdádí Alí Mahmúdí.

Premiér nechal prostor ostatním aliančním státům, které jsou zapojené do operace, aby zvážili svoji roli v útocích, nebo budou riskovat podobný osud jako Itálie, informovala agentura AP. Podle Reuters se Kaddáfího vláda tímto krokem pravděpodobně snaží zvýšit tlak na Řím, aby více usiloval o ukončení konfliktu mírovou dohodu.

O možnostech řešení libyjské krize má v pátek v Istanbulu na dalším setkání jednat takzvaná kontaktní skupina k Libyi. Podle dnešního oznámení tureckého ministerstva zahraničí, citovaného agenturou AP, se ho zúčastní asi čtyřicítka členů včetně šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové.

Turecko pak podle nejmenovaného zdroje AP představí takzvanou cestovní mapu k ukončení bojů v Libyi. Agentura Reuters napsala, že účast na v pořadí čtvrté schůzce zrušila Čína, podle níž způsob fungování této skupiny potřebuje "více zvážit".