Na 10 tisíc lidí se pohřešuje v důsledku záplav na východě Libye. Podle agentury AFP to v úterý uvedl představitel Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Támir Ramadán. Počet mrtvých není zatím známý, mohlo by jich ale být i několik tisíc, dodal.

V nejhůře postiženém městě Darná už bylo nalezeno více než tisíc těl obětí, prohlásil ministr libyjské vlády národní stability působící na východě země, kterého citovala agentura Reuters. Premiér východolibyjské vlády Usáma Hamád v pondělí počet obětí ve městě Darná odhadl na dva tisíce. Bouře zasáhla také pobřežní města Benghází, Bajdá či Mardž.

„Vrátil jsem se z Darná. Je to obrovské neštěstí. Všude leží těla – v moři, v údolí i pod budovami,“ řekl agentuře Reuters telefonicky ministr civilního letectví.

„Počet těl nalezených v Darná přesahuje tisícovku. Očekáváme, že konečná bilance bude opravdu vysoká. Nepřeháním, když řeknu, že 25 procent města je pryč. Spousta domů spadla,“ dodal.

„Humanitární potřeby daleko přesahují kapacity libyjského Červeného půlměsíce, a dokonce i kapacity vlády,“ sdělil Ramadán. „Východolibyjská vláda proto požádala o mezinárodní pomoc,“ řekl.

Premiér libyjské vlády národní jednoty působící na západě země Abdal Hamíd Dbaíbá na síti X napsal, že do postižené oblasti bylo vysláno letadlo se 14 tunami pomoci. Letoun mířící do Benghází má na palubě mimo jiné léky a zdravotnické vybavení a cestuje jím i 87 zdravotníků.

Středomořská bouře Daniel udeřila v neděli na libyjskou pevninu, kde pustošila domy a silnice a způsobila rozsáhlé záplavy. Libyjské úřady na východě země vyhlásily stav mimořádné nouze, nechaly uzavřít školy a obchody a vyhlásily zákaz nočního vycházení.

Premiér východolibyjské vlády Hamád v pondělí prohlásil, že jen ve městě Darná se pohřešují tisíce lidí; počet obětí odhadl na dva tisíce. Zkázu způsobila především voda ze dvou přehrad nad městem, které se protrhly.

Libye se potýká se špatně fungující infrastrukturou. Vláda šestimilionové země je rozdělená na konkurenční celky na východě a západě, přičemž každý z nich podporují jiné ozbrojené skupiny a zahraniční vlády. Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty sídlící v Tripolisu nemá východní oblasti země pod kontrolou.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist