Tvrdohlavý prezident Laurent Gbagbo, který celé měsíce odmítá uznat svou porážku v prezidentských volbách, se mohl stát jedním z hostujících profesorů na Bostonské univerzitě.

Jak reportérům stanice CNN prozradil nejmenovaný africký diplomat, Spojené státy Gbagbovi nabídly, že může přednášet na univerzitě v Bostonu či kdekoli jinde na americkém území.

Jedinou podmínkou byla jeho rezignace z prezidentského postu a ukončení občanské války, jež v jeho zemi po podzimních volbách vypukla.

Ta pozice není pro všechny

Bostonská univerzita, jejíž součástí je ústav věnující se studiu prezidentské politiky v Africe, popírá, že by na podobný návrh kdykoli přistoupila. Pozice, která údajně měla být Gbagbovi nabídnuta, je prý "určena pro bývalé hlavy státu, které opustí zemi demokratickou cestou", uvedl mluvčí univerzity Tom Testa.

Dlouholetý americký diplomat ale potvrdil, že k jisté nabídce skutečně došlo. Potvrzuje to i mluvčí amerického senátora Jamese Inhofa, republikána a Gbagbova přítele, který se měl státníka Pobřeží slonoviny zeptat, zda pozici na univerzitě přijme. I když sám Inhofe tyto zprávy prostřednictvím svého šéfa komunikace odmítl.

V rámci nabídky bylo Gbagbovi slíbeno, že Mezinárodní trestní soud nebude usilovat o jeho odsouzení za zločiny, které spáchal. O těch se v úterý zmínil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který připomněl krveprolití civilistů během války Gbagbových mužů a stoupenců jeho rivala a současně mezinárodně uznávaného vítěze prezidentských voleb Alassana Ouattara.

Dohoda také slibovala 30 procent křesel v novém kabinetu prezidenta Ouattara pro Gbagbovi příznivce, uvedl v úterý africký zdroj pro CNN.

Keňský premiér Raila Odinga, který ve věci zastupoval Africkou unii, na Gbagba tlačil, aby nabídku přijal co nejdříve. Váš čas vypršel a tohle je poslední šance, řekl prý státníkovi. Ten ale návrh přesto odmítl a hned v pondělí ho jednotky OSN, údajně ve spolupráci s Francií, zatkly.

Paříž zapojení do akce odmítá a jako důkaz předkládá vojenskou nahrávku ze zásahu. Laurent Gbagbo je nyní i s manželkou Simone v abidžanském hotelu Golf. Jeho stoupenci ale zůstávají v pohotovosti a očekávají další útok Ouattarových jednotek. Jak vypověděli místní rezidenti, ještě den po zadržení se v ulicích Abidžanu ozývá střelba. 

Gbagbo v listopadových volbách se svým soupeřem Alassanem Ouattarem těsně prohrál. Výsledky ale rázně odmítl a prohlásil se znovu prezidentem kakaové velmoci. Spustil tak občanskou válku, která si vyžádala už stovky obětí. Aby si udržel moc, povolal také žoldáky ze sousední Libérie. Vojskům Ouattary se ale zanedlouho podařilo západní hranici uzavřít a nově příchozí bojovníci tedy samozvanému prezidentovi nepomohli.

Poté Gbagbo navrhl, že Ouattara může být premiérem v jeho velké koaliční vládě. Chtěl prostě být prezidentem a byl zcela neoblomný, popisuje jeho způsoby africký diplomat. Ouattara nicméně jeho nabídku odmítl. Naopak nařídil svým mužům, aby obklíčili Gbagbovu rezidenci, ve které se neústupný státník ukrýval.

V objektu prý nebyl žádný bunkr ani tajný únikový tunel a Gbagbovi tak brzy začaly docházet zásoby. Po granátových útocích na základnu byl nakonec vzdoroprezident zajat. Jednotky vítězného Ouattara měly od svého vůdce hlavní pokyn - nikdo nesměl Gbagba zabít.