Britský premiér David Cameron při posledních interpelacích v parlamentu vyzdvihl výsledky své vlády a vyslovil se pro udržení co nejužších vztahů s Evropskou unií i poté, co ji země opustí. V zaplněné Dolní sněmovně ale také žertoval s poslanci o tom, že má po schůzce s královnou mimořádně prázdný denní program. Cameron po interpelacích odjel ještě do premiérského sídla na Downing Street, odkud se vydá do Buckinghamského paláce, kde podá demisi.

Podle Camerona bude zásadní, aby si Británie udržela přístup na společný evropský trh. Theresu Mayovou, která se ve středu stane novou premiérkou, označil za velmi schopnou vyjednávačku, která dokáže zajistit, že vztahy mezi Londýnem a zbývajícími 27 státy EU zůstanou co nejužší. "Lamanšský průliv se o nic nerozšíří, až opustíme Evropskou unii," řekl Cameron.

Britská vláda podle odcházejícího premiéra tvrdě pracuje na tom, aby získala od Bruselu garanci, že občané EU budou mít právo zůstat i po brexitu v Británii. Zároveň je ale podle něj nutné, aby to samé recipročně platilo i pro Brity žijící v zahraničí. Cameron také apeloval na to, aby vláda zajistila, že i po brexitu zůstane zachován režim zjednodušeného cestování mezi Severním Irskem a Irskem.

Odcházející premiér také vyzdvihl výsledky své vlády v ekonomické oblasti. Podle něj vláda od jeho nástupu do premiérského úřadu v roce 2010 vytvořila 2,5 milionu nových pracovních míst a snížila deficit státního rozpočtu, zároveň si udržela "tempo růstu, které patří k nejvyšším mezi vyspělými státy".

Za jeden ze svých osobních úspěchů označil Cameron legalizaci sňatků homosexuálů v Británii. Jeho kabinet se podle něj také zasadil o snížení počtu bezdomovců a pokročil při budování sociálních bytů, i když v této oblasti je podle Camerona potřeba další pokrok.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Premiér také poděkoval britským vojákům, kteří se podílejí na boji proti teroristické organizaci Islámský stát. Podle něj odvádějí výjimečně dobrou práci, přesto je ale třeba počítat s tím, že jejich nasazení na Blízkém východě potrvá ještě dlouho.

Značná část interpelací měla humorný tón. Cameron například odmítl nabídku na to, aby se stal novým manažerem národního fotbalového týmu, který neuspěl na nedávném mistrovství Evropy. Vyjádřil rovněž lítost nad tím, že si z Downing Street nemůže odvést kocoura Larryho, který je nositelem oficiálního titulu hlavního lovce myší při Úřadu vlády. Žertoval také na adresu opozičních labouristů ohledně toho, že i když labouristé volají po větším zastoupení žen v politice, konzervativci nyní budou mít druhou premiérku, zatímco labouristé zatím do nejvyšší vládní funkce nikdy ženu nenominovali.

Premiér na závěr interpelací řekl, že mu budou odpovědi na dotazy poslanců chybět. Při odchodu z Dolní sněmovny ho provázel potlesk poslanců, členové jeho Konzervativní strany dokonce při aplausu povstali.