Do Chorvatska v pondělí dorazilo dalších více než 5800 migrantů a Záhřeb očekává, že velký počet jich přijde do země ze Srbska i v úterý.

Vídeň pohrozila, že by mohla použít sílu a uzavřít hranice, pokud se v Rakousku začnou hromadit uprchlíci v důsledku toho, že je Německo přestane pouštět přes společnou hranici na své území.

Bavorský premiér Horst Seehofer řekl, že do této spolkové země přišlo v září 179 tisíc běženců, jen v pondělí jich bylo 10 tisíc. Uprchlickou krizi označil za největší výzvu od sjednocení Německa před čtvrtstoletím.

I když do Chorvatska stále přichází denně několik tisíc migrantů, je pondělní údaj výrazně nižší než počty z minulého týdne. V pátek přišlo do země rekordních více než 10 tisíc lidí.

Další pokles počtu migrantů, druhý den po sobě, zaznamenaly i maďarské úřady v pondělí. Během dne jich přišlo 5335, informovala maďarská policie. Drtivá většina opět přišlo z Chorvatska, zbytek ze Srbska.

Migrační proud však nyní vázne před přeplněnými německými hranicemi.

"(...) pokud nenastane evropské řešení, zbývají jen dvě možnosti. Buď budeme postupovat stejně jako dosud, nebo zkrátka budeme na hranicích postupovat přísněji, což také znamená s nasazením síly," prohlásila rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová.

Pokud se budou hromadit uprchlíci před hranicí, zbude už jenom jedna možnost, a sice úplné uzavření hranic, varovala. Zdůraznila ale, že země bude nadále spolupracovat se svým západním sousedem ve snaze migrační proud urychlit.

Rakouský kancléř Werner Faymann v úterý řekl, že očekává, že Německo bude nadále přijímat syrské uprchlíky před občanskou válkou a že běženci budou přes hranice nadále převáženi zvláštními vlaky.

Do Bavorska přišlo v září zatím 179 tisíc běženců, jen v pondělí jich bylo 10 tisíc. Bavorský premiér Horst Seehofer v úterý řekl, že země se při pomoci uprchlíkům dostala na hranici svých možností. "(...) tato záležitost se zcela vymkla kontrole. Je to pro nás gigantická výzva. Největší, které musíme čelit od sjednocení Německa," uvedl.

Německo obnovilo kontroly na svých hranicích s Rakouskem před více než dvěma týdny a omezilo železniční spojení se sousedem ve snaze zpomalit a usměrnit příliv uprchlíků. Naopak Rakousko příchodu uprchlíků z Maďarska nijak nebrání a pomáhá imigranty převážet k německé hranici.

Německý kabinet v úterý schválil právní úpravu, která má urychlit azylové řízení a vracení odmítnutých žadatelů do jejich vlasti a zjednodušit zřizování uprchlických center. Novely příslušných zákonů ještě musí schválit Spolkový sněm a Spolková rada.

Podpora konzervativců (CDU/CSU) německé kancléřky Angely Merkelové klesla na nejnižší úroveň za poslední rok. I tak by ale blok dvou křesťanskodemokratických stran i nyní volby suverénně vyhrál se ziskem 38,5 procenta hlasů. Podle průzkumu společnosti INSA lze pokles podpory hlavní vládní formaci přičíst obavám Němců z uprchlické krize.

Více než 1100 migrantů zachránily během pondělí námořní hlídky při 11 operacích ve Středozemním moři. Informovala o tom italská pobřežní stráž. Vratké lodě s migranty směřovaly od libyjských břehů do Evropy, kam přes Středozemní moře dorazilo letos už více než půl milionu migrantů.

V nákladním prostoru kamionu u francouzského města Calais u Lamanšského průlivu byl nalezen mrtvý 20letý irácký uprchlík. Podle francouzské prefektury ho "nepochybně" rozdrtily přepravní palety. Jde údajně o 12. letošní oběť z řad uprchlíků, kteří se pokoušeli dostat z Francie do Británie.

Dánský policista skončil v nemocnici v kritickém stavu poté, co ho v noci na dnešek v největším azylovém středisku v zemi pobodal zatím neznámý útočník. "Pokoušíme se zjistit okolnosti, ale je to složité, protože náš nejdůležitější svědek leží na operačním stole," uvedl mluvčí místní policie. Zatím nebyl nikdo zatčen a motiv útoku zůstává neznámý.