Členové řeckého parlamentu se zaměřili na bývalého ministra financí Janise Varufakise, který čelí možnému obvinění kvůli plánům na vytvoření paralelního měnového systému v rámci měnové unie.

Pokyn k tomu prý dostal od nynějšího řeckého premiéra Alexise Tsiprase již loni v prosinci, tedy měsíc před parlamentními volbami v Řecku, které Tsiprase vynesly k moci, napsal konzervativní řecký list Kathimerini.

Varufakis, který Tsiprasovu vládu tento měsíc opustil, zprávu nepopřel. Tvrdí ale, že dostat Řecko pryč z eurozóny nechtěl a že některá média věc překroutila.

Nejvyšší soud dodal řeckému parlamentu dvě složky stížností ohledně tajného plánu Janise Varufakise vytvořit alternativní systém, který by mohl fungovat v eurech, v případě nutnosti by ale "přes noc" mohl najet na drachmy. Jako člen parlamentu má Varufakis imunitu před trestním stíháním. Ale to by mohl změnit právě řecký parlament, který má nyní obvinění prozkoumat.

Ekonom a samozvaný marxista Varufakis vytvořil pětičlenný tým na řízení tajného plánu představení paralelního měnového systému. Ten měl ulehčit úvěrové škrcení uložené Evropskou centrální bankou.

Tým zahrnoval i respektovaného amerického ekonoma Jamese K. Galbraitha, kterého nyní může čekat soudní proces objasňující jeho účast.

Hlavní kontroverzí případu je otázka, zda bývalý ministr financí zadal svému příteli z dětství a nyní počítačovému expertovi na Kolumbijské univerzitě, aby se naboural do počítačových systémů řecké daňové služby a získal citlivé informace o daňových poplatnících, které by Varufakis mohl využít v novém paralelním systému.

Systémy tohoto řeckého úřadu prý tehdy ovládali mezinárodní věřitelé Řecka, tedy Mezinárodní měnový fond a Evropská unie.

Kauzu znovu rozvířilo zveřejnění telefonátu mezi bývalým ministrem a soukromými investory z 16. července, ve kterém Varufakis projekt vysvětluje. Mluví i o nabourávání se do softwaru a vytváření kopií informací o daňových poplatnících a jejich kódech. 

Varufakis na obvinění reagoval tvrzením, že veškeré plány byly "v rámci zákonů této země a zachování Řecka v eurozóně". Řekl, že vypracováním pohotovostního plánu ho pověřil premiér Alexis Tsipras. "Souvislosti toho všeho jsou takové, že mě chtějí vykreslit jako nebezpečného ministra financí a viní mě z vlastizrady," uvedl mimo jiné exministr.