Maďarská vláda může i padnout, pokud se bude dále chovat "vzdorně" vůči Washingtonu a Bruselu. Řekl to podle maďarské agentury MTI v úterý v Budapešti bývalý vicekancléř a mluvčí prezidenta Václava Klause Petr Hájek. Ve veřejnoprávní maďarské televizi M1 tento kritik současné evropské integrace vyzval Budapešť k obezřetnosti.

Při svém současném "nezávislém" rozhodování vlády premiéra Viktora Orbána se Budapešť podle Hájka musí "připravit na všechno". "Může to vést k událostem, které mohou vést k pádu (vlády)," řekl podle MTI Hájek. To stejné se podle něj stalo bývalé vládě Petra Nečase, která byla také podobně "vzdorná" vůči USA a EU, a přitom nedělala zdaleka tak nezávislá rozhodnutí jako ta Orbánova.

Budapešť má v poslední době složité vztahy s USA a Evropskou unií, které kritizují rostoucí autoritářství Orbánovy vlády i její postoje k ukrajinské krizi. Americký prezident Barack Obama v září označil Maďarsko za zemi, kde je občanská společnost ohrožena. Washington v říjnu ohlásil postih některých maďarských představitelů zapletených do údajné korupce. Jde o výjimečné opatření vůči spojenci ze Severoatlantické aliance.

Asi 10 000 lidí v neděli v Budapešti požadovalo odstoupení šéfky daňové správy, které Spojené státy zakázaly vstup do země kvůli podezření z korupce. "Nebudeme platit daně šejdířům," skandoval dav. Demonstranti také požadovali odstoupení premiéra Orbána, který podezření z korupce svých spolupracovníků odmítl nechat vyšetřovat.