Vyjednávání o koaliční vládě v Řecku definitivně selhala a zemi čekají v červnu další volby. Oznámil to v úterý šéf socialistické strany PASOK Evangelos Venizelos.

"Země směřuje bohužel znovu k volbám za velmi špatných podmínek, protože někdo chladnokrevně nadřadil svoje stranické zájmy nad národní. Úsilí o sestavení nové vlády skončilo neúspěšně," prohlásil po jednání v prezidentském paláci vůdce PASOK Evangelos Venizelos. Jeho prohlášení potvrdil i prezidentský úřad v Aténách.

Po oznámení neúspěchu jednání začalo podle agentur prudce klesat euro, které se dostalo k hranici 1,28 dolaru, což je poprvé za čtyři měsíce.

V Řecku za poslední dva týdny proběhlo hned několik pokusů na sestavení koaličního kabinetu. Vyjednat se jej však nepodařilo ani vítězným konzervativcům z Nové demokracie, ani krajně levicovému seskupení SYRIZA, ani socialistům z PASOK.

Poslední slovo si vzal sám prezident Karolos Papulias. V úterý jednal s vůdci pěti ze sedmi parlamentních stran, mezi nimiž nebyla pouze předsedkyně komunistů, která účast odmítla, a vůdce neonacistů, který ani nebyl kvůli svým kontroverzním názorům pozván.

Na setkání potvrdily ostatní politické formace svá původní stanoviska. Strany odmítající pokračování politiky úspor výměnou za finanční pomoc eurozóny daly najevo, že nebudou podporovat ani vládu odborníků, protože takový kabinet by pokračoval v dosavadních krocích.

V nich byly ochotny pokračovat proevropské strany, tedy konzervativní Nová demokracie (ND) a socialisté (PASOK), které ale přišly ve volbách o nadpoloviční většinu v parlamentu.

V hlasování ze 6. května volila většina Řeků strany, které se postavily proti úsporným opatřením. Výměnou za finanční pomoc je požadují Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Poslední průzkumy před novými volbami favorizují radikálně levicové seskupení SYRIZA, které odmítá škrty, chce znovu projednat podmínky finanční pomoci, ale zároveň má zájem, aby Řecko zůstalo v eurozóně.

Podle serveru deníku To Vima se odhaduje, že nové hlasování proběhne 10. června.