Pokračující vyjednávání řeckých vládních socialistů a opozičních konzervativců o nové přechodné vládě, která by nahradila kabinet premiéra Jorgose Papandrea, ani v úterý nepřineslo konkrétní výsledky.

Navzdory očekávání žádná ze stran neoznámila jméno nového premiéra, který má pojistit další příjem zahraniční pomoci a přichystat předčasné parlamentní volby v únoru.

Avizovaný bývalý viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Lukas Papademos si klade tvrdé podmínky, které nemusejí vyhovovat ani socialistům, ani pravicové Nové demokracii (ND), informoval server řeckého deníku Ta Nea.

Papademos, kterého média považují za nejpravděpodobnějšího kandidáta na premiérský post, požaduje zároveň i křeslo ministra financí. To si socialisté přáli uchovat pro Evangelose Venizelose. Navíc odmítá stanout v čele vlády na pouhé tři měsíce do předčasných voleb, jak požadují konzervativci.

To by mohlo znamenat, že obě strany nakonec budou muset hledat dál, což veškeré vyjednávání opět protáhne.

Samaras zpochybnil poskytnutí písemného závazku eurozóně a MMF

Druhou událostí, které zaujala řecká i zahraniční média, je neochota Antonise Samarase, šéfa konzervativců, připojit své jméno pod závazek dodržet původně dohodnuté podmínky pro poskytnutí dalšího balíku finanční pomoci.

K dohodě eurozóny o potřebě umazání řeckého dluhu o 50 procent a rekapitalizaci bank kvůli zvýšení efektivity záchranného fondu EFSF Samaras v úterý prohlásil: "Již vícekrát jsem zopakoval, že pokud mají být zachráněny řecká ekonomika a euro, pak je schválení této dohody nevyhnutelné." V reakci na požadavek písemného závazku ale řekl, že "existuje národní důstojnost a že nedovolí nikomu, aby jeho výroky zpochybňoval".

Podle jeho spolupracovníků to znamená odmítnutí podpisu, přičemž se zaštítil tvrzením, že evropský hněv je přece zaměřený na neschopnou vládu socialistů, a ne na konzervativce. Podle novinářů to ale Samaras výslovně nevyloučil, takže by to - byť se skřípěním zubů - udělat mohl.

Podle serveru pravicového deníku Kathimerini může být další příčinou váznoucího vyjednávání také to, že konzervativcům se příliš nechce posílat do nové vlády, která bude také spjatá s nepopulárními kroky, svoje politické osobnosti. Už před zahájením rozhovorů chtěli proto upřednostnit sestavení úřednické vlády.

Stávající premiér Jorgos Papandreu převzal od svých ministrů demise, které měl doplnit o tu svou a jít k prezidentovi Karolosovi Papuliasovi, aby mu tak formálně oznámil konec vlády. To se ale zatím nestalo, protože nová vláda stále není jasná.

Papademos, žhavý kandidát na premiérské křeslo

Lukas Papademos, podle médií nejpravděpodobnější kandidát na post nového řeckého premiéra, si své renomé vydobyl především jako bankéř. Od roku 1985 pracoval v Řecké národní bance. V roce 2001 vyzdvihl euro jako měnu, jež chrání malé ekonomiky před "vnějšími otřesy", které způsobil útok z 11. září.

Následně získal angažmá jako viceprezident Evropské centrální banky (ECB), kterou kvůli práci pro premiéra Papandrea opustil vloni. Za svého působení v této evropské instituci zdůrazňoval, že vlády musí držet své dluhy pod kontrolou.

V očích evropských kolegů je čitelným a schopným partnerem. Čtyřiašedesátiletý technokrat se doposud držel stranou domácích politických sporů. "Je proevropský, zná Evropu a Evropané znají jeho,“ řekl listu Guardian Paschos Mandravelis, řecký politický komentátor. "Je to dobrá volba.“