Řeckou metropoli v pátek již druhý den doslova ochromuje stávka veřejné dopravy vyhlášená na protest proti drastickým úsporným opatřením vlády.

Na své trasy nevyjely autobusy, tramvaje ani metro. K 48hodinové stávce se připojili i taxikáři, takže v ulicích Atén jezdí jen soukromá vozidla. Stovky zaměstnanců veřejné dopravy pokojně protestují před parlamentem. Pracovníci z ministerstva kultury zablokovali vstup na Akropoli a k dalším athénským památkám.

Vláda se přijetím úsporného programu snaží dostát slibům, které dala Evropské unii a Mezinárodnímu měnovému fondu za půjčky ve výši 110 miliard eur (2,7 bilionu korun). Ty mají zabránit bankrotu země. Zadlužení země se letos podle odhadů zřejmě vyšplhá až na 162 procent hrubého domácího produktu.

Vlna velkých stávek je plánována na příští týden, kdy v pondělí personál na dva dny opustí trajekty v přístavu, do práce nepůjdou lékaři a učitelé. Již nyní stávkují nebo se chystají stávkovat novináři ze státní televize a rozhlasu, právníci a úředníci z berních úřadů. K demonstraci se připojily i nemocnice

Akce odborových svazů vyvrcholí dvoudenní celostátní stávkou 19. a 20. října, přičemž druhý den této stávky je naplánován na den, kdy bude parlament hlasovat o nových rozpočtových škrtech, týkajících se snižování důchodů, mezd ve veřejném sektoru a zvyšování daní. Zabývat se bude i reformou zákoníku práce.

Premiér řecké vlády Evangelos Venizelos řekl, že země se ocitla v ekonomické válce. "Musíme se bránit sami. Ano, bohužel musíme snížit mzdy a důchody, ano bohužel musíme uložit vyšší daně," řekl.

Někteří analytici soudí, že případný bankrot Řecka je nevyhnutelný, někteří jsou toho názoru, že Řecko opustí společnou evropskou měnu. Podle Venizelose je ale taková perspektiva zničující.