V Řecku se dnes na 24 hodin zastavila doprava, obchod i administrativa. Odborové organizace vyhlásily čtyřiadvacetihodinovou generální stávku na protest proti úsporným opatřením vlády a jejímu privatizačnímu programu. V Aténách a v některých velkých městech se konají masivní demonstrace.

Řecká policie už použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří před parlamentem v Aténách protestují proti plánovaným vládním úsporným krokům. Demonstranti házeli vším, co měli po ruce, po poslancích, kteří přijížděli na zasedání, kde se o vládním plánu začne jednat, a pokoušeli se jim zabránit ve vstupu do budovy.

Demonstrace v Aténách i jinde doprovázejí dnešní čtyřiadvacetihodinovou generální stávku vyhlášenou rovněž na protest proti vládnímu plánu.

Na ústředním náměstí Syntagma před parlamentem se podle agentury AP shromáždilo asi 20 tisíc lidí, Reuters píše o "desetitisících". Incidenty vypukly, když začali přijíždět poslanci. Podle AP šlo o srážky s malými skupinami demonstrantů. Organizátoři protestů předem hlásili, že se budou snažit vyvarovat násilí.

Na některých transparentech, které mají protestující s sebou, je heslo španělských republikánů z dob občanské války No pasarán (Neprojdou). Na adresu vlády se ozývají výkřiky "Zloději! Zrádci! Kam se poděly peníze?"

Lidský řetězec

Parlament má právě dnes začít o vládních návrzích jednat. Policie postavila na přístupech k němu zátarasy a zablokovala - včetně pro chodce - i některé ulice kolem něho. U budovy jsou desítky policejních aut, které mají zabránit plánovanému lidskému řetězci, který chtěli demonstranti kolem parlamentu vytvořit.

Na programu jednání poslanců je zákon o rozpočtu a nové úsporné kroky, které Řecku naordinovali jeho věřitelé - Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Ti teď jednají o možnosti poskytnout Řecku druhý záchranný balík. Loňská první půjčka 110 miliard eur, která byla provázena prvním úsporným plánem, totiž nestačila na záchranu země před bankrotem.

Analytici, které cituje Reuters, ale soudí, že vláda se udrží a vládní návrh projde, i když to bude obtížné hlasování. "Nemyslím, že je hodně poslanců Pasoku, kteří by chtěli nést odpovědnost za pád vlády," řekl jeden z nich.

Premiér usiluje o konsensus

Předseda vlády Jorgos Papandreu se má odpoledne sejít s prezidentem Karolosem Papuliasem. Dopoledne řekl, že stále usiluje o to, aby se kolem úsporných opatření vytvořil konsensus. "I dnes jsem v kontaktu s vůdci ostatních stran," podotkl.

Vážně ochromena je námořní doprava, nepojedou vlaky, školy a ministerstva zůstanou většinou zavřené, v nemocnicích je provoz snížen na minimum. Městská hromadná doprava se zastaví na tři hodiny ráno a večer.

Bez přerušení by měla fungovat jen letecká doprava, jejíž zaměstnanci se ke stávce nepřipojili, aby nepoškodili turistiku - hlavní motor ekonomiky.