Francouzská vláda jmenovaná o víkendu v čele se staronovým premiérem Françoisem Fillonem by už měla vydržet do prezidentských voleb v roce 2012, pokud nenastane něco nepředvídatelného. Oznámil to v úterý v rozhovoru v přímém přenosu s několika televizními stanicemi prezident Nicolas Sarkozy.

"Dospěl jsem k názoru, že François Fillon je premiérem, který je pro Francii potřebný," podotkl prezident. "Jistá stabilita je vhodná k uklidnění země, která to potřebuje," dodal.

Změny ve vládě naplánoval prezident už před pěti měsíci, a to na dobu po přijetí významné penzijní reformy, která posouvá věk pro odchod do důchodu o dva roky.

Reforma má umožnit přebytkový rozpočet

Sarkozy opět obhajoval penzijní reformu: kdyby se podvolil tlaku ulice, který se projevil několika dny celostátních stávek a milionových demonstrací, sociální klid by to nepřineslo vzhledem k prohlubujícímu se deficitu v penzijním systému. Tvrdil, že díky změnám už v roce 2020 bude přebytkový.

Prezident, který ztratil hodně na popularitě, zároveň upozornil, že nebral přitom v potaz, jak to ovlivní jeho vyhlídky na znovuzvolení v roce 2012. Ke své možné kandidatuře pro druhý prezidentský mandát řekl, že se rozhodne na podzim příštího roku. Nevyloučil přitom, že by mu mohl vyrůst vážný soupeř i z řad vládnoucí pravice. "Nikdo není nenahraditelný," podotkl.

Připravuje vláda kampaň prezidentovi?

Socialistická politička Segolene Royalová, která se v předchozích prezidentských volbách v roce 2007 neúspěšně utkala se Sarkozym ve druhém kole, v první reakci obvinila Sarkozyho v této souvislosti z pokrytectví. Už nový ministr obrany a expremiér Alain Juppé podle ní přitom řekl, že úkolem vlády bude hlavně připravit prezidentskou předvolební kampaň.

Sarkozy přiznal, že Francie nezvládla kontrolu nad přílivem imigrantů. Podle něj je jich víc, než kolik jich země stačí integrovat. Proto také zdůvodnil v rámci vládních změn to, že agendu ministerstva pro přistěhovalectví převzal ministr vnitra Brice Hortefeux, protože ten má prostředky k regulaci přílivu přistěhovalců.

Nejsem proti Romům, jen jsem chtěl pořádek!

Sarkozy také obhajoval nasazení tvrdého kurzu proti ilegálním přistěhovalcům v létě. Odůvodnil to potřebou vrátit pořádek v zemi po hojně medializovaném přepadení policejní úřadovny. Upozornil, že právě rostoucí pocit ohrožení obyvatel vede k růstu populismu a rasismu. Vehementně se bránil nařčení, že jeho kroky byly výlučně zaměřeny proti Romům z Rumunska a Bulharska.

Royalová prohlásila, že Sarkozy se příliš nezabýval zhoršenou finanční a sociální situací Francouzů a nenabídl příliš kloudných řešení například pro zvýšení zaměstnanosti mladých.

Podobně hovořil i další bývalý prezidentský kandidát François Bayrou, který v minulých volbách skončil jako třetí. Sarkozy podle něj hodně hovořil o sobě a málo o Francouzích. Kritizoval ho například za to, že nepadlo ani slovo o jeho dalších záměrech ve školství a v ekologii.