Ruští vojenští špioni slaví vždy 5. listopadu svůj „profesní“ svátek. V centrále Hlavní správy rozvědky (GRU), jež spadá pod generální štáb ozbrojených sil Ruské federace, se v ten den pronášejí slavnostní projevy, rozdávají vyznamenání, jmenují se noví generálové. Letos však příliš velký důvod k přípitkům nebyl. A pro bývalé rozvědčíky s diplomatickým pasem, kteří byli po napadení Ukrajiny vypovězeni z mnoha evropských států včetně Česka, už vůbec ne.  

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Náš život v Rusku, kam jsme se museli vrátit, nestojí za nic. V Moskvě nemůžeme sehnat odpovídající zaměstnání ani my, ani naše manželky. A v základních a mateřských školách nejsou místa pro naše děti,“ píší v „kolektivním“ dopise bývalí vojenští špioni GRU prezidentovi Vladimiru Putinovi

Kopii dopisu s údajně 11 podpisy získal časopis The Insider od důvěrného zdroje přímo z kremelské administrativy. Úředník v něm raději jména podepsaných lidí začernil a požádal, aby zůstala v anonymitě, jinak by určitě přišel o místo. Navíc by mohl být odsouzen za prozrazení státního tajemství.   

Ruští vojenští rozvědčíci vypovězení z evropských zemí v dopise mimo jiné uvádějí, že nucený návrat do vlasti byl pro mnohé z nich „osobní tragédií“. Centrála GRU totiž mohla nabídnout uplatnění jenom některým z nich. A „chytit“ se jinde je i v relativně bohaté Moskvě těžké.  

„Říkají nám, abychom byli trpěliví, že všechno se dá v nejbližší době do pořádku... Naše manželky, skoro všechny vysokoškolsky vzdělané, si samy začaly hledat zaměstnání, ale slušná místa s přijatelnou mzdou prostě nejsou,“ stěžují si dále autoři dopisu, jejž podepsala také jedna z těchto manželek. Prý ta, kterou velice popudilo a urazilo, když jí jedna soukromá firma nabídla, že může rozvážet drůbež. 

Nemálo těchto bývalých důstojníků GRU usilovalo o vyslání na ambasády mimo Evropu, ovšem neuspěli. Volná místa tam pro ně nejsou – a navíc se dostali do střetu s kolegy z dalších špionážních agentur Ruské federace. Tedy Služby vnější rozvědky (SVR), jež úzce spolupracuje s GRU, a Federální služby bezpečnosti (FSB). Obě uvedené složky jsou na rozdíl od GRU spadající pod ministerstvo obrany přímo podřízeny Vladimiru Putinovi. 

Pokusy GRU vyřešit celou prekérní situaci tím, že budou zřízena nová „tabulková“ místa na mimoevropských ambasádách, která pak obsadí vypovězení špioni, nevyšly, poznamenal list Moskovskije novosti. A neúspěšně dopadl i opačný postup – že tato velvyslanectví opustí část kariérních diplomatů a zaměstnanců ministerstva zahraničí, přičemž jimi uvolněná místa obsadí důstojníci GRU. Proti oběma variantám se postavil ruský ministr zahraničí, Putinovi oddaný Sergej Lavrov. 

Válka na Ukrajině těžce zasáhla ruskou zahraniční rozvědku. Její početní oslabení bylo podle západních tajných služeb dokonce větší, než tomu bylo v období po skončení studené války na počátku 90. let minulého století. „Možnosti Ruska provádět špionážní činnost značně oslabilo masové vypovězení jeho rozvědčíků,“ cituje list Moskovskije novosti šéfa finské zahraniční rozvědky Anttiho Pelttariho.  

Po ozbrojeném vpádu na Ukrajinu bylo podle časopisu The Insider vypovězeno z členských států Evropské unie 698 ruských diplomatů. Skoro polovina z nich pracovala pro GRU, SVR či FSB. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.