Spojené státy rozšířily svou exportní černou listinu zhruba o 80 subjektů, z toho více než 50 pochází z Číny. Zařazení na seznam znamená, že americké podniky nesmějí těmto firmám dodávat své produkty a služby bez povolení vlády. Na seznam přibyly zvláště technologické společnosti. Je to poprvé od nástupu prezidenta Donalda Trumpa, co byl seznam rozšířen. Trump se snaží omezit schopnost Číny rozvíjet pokročilé počítačové technologie včetně umělé inteligence (AI), uvedl server televize CNBC.

Kromě Číny mají firmy nově zařazené na seznam sídlo také na Tchaj-wanu, v Íránu, Pákistánu, Jihoafrické republice a ve Spojených arabských emirátech.

Americký vládní Úřad pro průmysl a bezpečnost uvedl, že firmy byly na černou listinu zařazeny kvůli údajnému jednání v rozporu se zájmy národní bezpečnosti a zahraniční politiky Spojených států. Úřad je součástí ministerstva obchodu a součástí snah vlády je dál omezovat přístup Číny k velmi výkonným superpočítačům, které dokážou zpracovávat obrovské množství dat velmi vysokou rychlostí, a rovněž přístup ke kvantovým technologiím.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že důrazně odsuzuje a zásadně nesouhlasí s tím, aby Washington zařadil čínské subjekty na svůj seznam vývozních omezení. Peking Spojené státy vyzval, aby přestaly zobecňovat pojem národní bezpečnost. Čínské velvyslanectví ve Washingtonu v bezprostřední reakci oznámilo, že je rozhodně proti krokům, které Spojené státy podnikly. Požaduje přitom, aby Washington okamžitě přestal používat vojenské záležitosti jako výmluvu k tomu, aby do politiky zatahoval obchod a technologie, nebo je využíval jako nástroje nátlaku, napsala agentura Reuters.

Desítky čínských subjektů se dostaly na seznam kvůli jejich údajnému zapojení do vývoje pokročilé AI, superpočítačů a vysoce výkonných čipů s AI pro vojenské účely. Cílem Spojených států je mimo jiné bránit rozvoji čínského programu hypersonických zbraní. Dvě firmy pak dodávaly výrobky sankcionovaným subjektům, jako je Huawei a výrobce čipů HiSilicon. Téměř 30 čínských firem se na černou listinu dostalo kvůli tomu, že získávaly zboží původem z USA na podporu modernizace armády a sedm firem pomáhalo Číně rozvíjet schopnosti v oblasti kvantových technologií. Na seznamu je nově také šest dceřiných společností čínské firmy zabývající se cloudem Inspur Group, kterou v roce 2023 na černou listinu zařadila předchozí vláda prezidenta Joea Bidena.

Rozšíření vývozních omezení přichází v době, kdy sílí napětí mezi Washingtonem a Pekingem a kdy Trumpova vláda zvyšuje cla na zboží z Číny.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist