Na Mnichovské bezpečnostní konferenci mezi Evropany začal převládat názor, že je potřeba se připravit na to, že dříve či později Spojené státy přestanou být spolehlivým spojencem – v otázkách bezpečnostních i ekonomických. A že je tudíž potřeba se pečlivěji podívat jinam po světě, s kým by se dal navázat užší vztah. V evropské politice tak nabírá na síle pragmatismus.
Přesně tohle je důvod, proč se na okraj mnichovské konference setkal český ministr zahraniční Jan Lipavský s čínským kolegou Wang Iem. Jde o první setkání ministrů zahraničí obou zemí od roku 2018, kdy se s tím samým čínským kolegou setkal tehdejší šéf české diplomacie Tomáš Petříček.
Podle ministra Lipavského se onu zhruba půlhodinu bavili hlavně o praktických otázkách česko-čínských vztahů, ale také o geopolitice v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Mluvil jsem o tom, že bezpečnost indo-pacifického regionu je propojená s Evropou, že bychom se měli vyvarovat eskalací,“ řekl po jednání Lipavský.
Čínský ministr, který má v Mnichově podobných setkání zhruba sedm až devět denně, se s novináři nesetkal. Hned po českém ministrovi jednal s úřadujícím rakouským kancléřem Alexandrem Schallenbergem.
Čínský ministr měl v Mnichově také důležitý projev v pátek hned po americkém viceprezidentovi J.D. Vanceovi, který šokoval přítomné evropské lídry podporou krajní pravice v Evropě. Čínu podle Ivany Karáskové, šéfky čínského programu Asociace pro mezinárodní otázky, například zajímá, jak hluboká je roztržka uvnitř společenství západních demokracií a s kým v Evropě by bylo možné úžeji spolupracovat. „Zároveň je Číně potřeba opakovat náš postoj k Ukrajině a možnosti dojednání míru, kde by u jednání měla být Ukrajina a Evropa,“ řekla Karásková.
A v neposlední řadě může být i pro českého ministra a vládu, jíž je členem, dobré ve volebním roce ukázat, že se zajímavá o byznys. Evropany totiž v současné napjaté době zajímá hlavně případná větší obchodní spolupráce s Čínou, která je pro mnohé státy stále nejdůležitějším obchodním partnerem, pokud jde o dovoz, což je třeba případ Česka.
Nebojte se vlastních voličů, řekl Vance šokovaným evropským lídrům. A vyzval je, aby se otevřeli extremistům
Peking je nervózní z cel, která uvalil a ještě může přidat americký prezident Donald Trump, jehož vláda považuje právě komunistickou diktaturu za hlavního globálního soupeře. I kvůli tomu tlačí Washington na Evropany, aby se o svoji bezpečnost starali více sami. „Čína v tuto chvíli hledá cestu, jak zachovat volný obchod v té míře, v jaké jsme na něj zvyklí. V tomto ohledu pro nás je důležité, aby běžela funkční debata mezi Čínou a Evropskou unií, tak, aby nám něco neuteklo třeba ve chvíli, kdyby se celní válka nějakým způsobem měla zintenzívnit,“ řekl po jednání ministr Lipavský.
Svůj domácí trh si Peking chrání a svoji současnou složitou domácí ekonomickou situaci, která trpí nadprodukcí v mnoha odvětvích a slabým domácím trhem, vládnoucí čínští komunisté řeší mimo jiné větším tlakem na vývoz, který ale drtí evropskou konkurenci. V případě Evropské unie je to do velké míry vývoz zelených technologií jako jsou elektromobily nebo solární panely, v nichž má podle expertů čínský průmysl před evropskými výrobci technologický náskok zhruba jedné dekády.
Evropa začala být vůči Číně ostražitější v posledních letech jak kvůli uzavřenému čínskému trhu, tak kvůli rostoucímu geopolitickému tlaku Pekingu na okolí včetně Tchaj-wanu, s nímž Česko tradičně rozvíjí bohaté ekonomické a kulturní vztahy. Blízké vztahy s Čínou naopak udržoval předchozí prezident Miloš Zeman, za jehož vlády v roce 2016 dokonce česko navštívil čínský prezident Si Ťin-pching.
Čína kritizuje jak cesty českých politiků na Tchaj-wan, tak například setkání ministra Jana Lipavského se zástupci tibetské exilové vlády v Indii v březnu 2023. „Snahu o nějaký pragmatický přístup k Číně a znovuobnovení komunikačních kanálů ale ukazovala už schůzka premiérova poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara v listopadu 2023,“ zdůraznila Ivana Karásková.
Pojarova návštěva tehdy vyvolala zájem, protože šlo po dlouhé době o kontakt s nejvyššími čínskými místy. Pojar tam mimo jiné také jednal s ministrem zahraniční Wang Iem. Právě Pojar je v české vládě dosud největším prosazovatelem pragmatického přístupu v obhajobě zájmů Česka ve světě – a to je v mezinárodní politice trend, který bude nepochybně sílit u všech demokratických států s tím, jak bude slábnout role USA v mezinárodním systému.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist