Letecká základna Schwesing na severu Německa, kde se s protiraketovými systémy Patriot učí zacházet ukrajinští vojáci, se zřejmě stala cílem pokusu o špionáž s nasazením dronů. S odvoláním na interní zprávu německého ministerstva obrany o tom informoval deník Süddeutsche Zeitung. Na tomto letišti mezi 9. a 29. lednem zaznamenali šest incidentů, kdy nad ním byly spatřeny profesionální drony neznámého původu.

Při údajném pokusu o špionáž byly využity vysoce profesionální drony. Tyto letouny se několik minut vznášely na místě se zapnutými pozičními světly. Osazenstvo základny se marně snažilo svést drony z kurzu nebo přinutit přistát prostřednictvím rušiček a dalších zařízení. Tato obranná opatření se ale ukázala jako neúčinná, a tak se dá předpokládat, že nešlo o běžné komerční letouny, ale o specializované stroje. V interní zprávě resortu obrany se podle Süddeutsche Zeitung také uvádí, že se nikdy nepodařilo vypátrat, kdo drony obsluhuje. Zapojila se do toho policie, vojenská kontrarozvědka i vojenská policie.

Vedení bundeswehru v Berlíně serveru NDR v neděli potvrdilo informace o „větším počtu“ případů, kdy byly nad základnou spatřeny drony. Policie v nedalekém městě Husum případ předala kriminálnímu úřadu spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.

NDR uvádí, že ve Schwesingu se nachází výcvikové středisko pro použití raket protivzdušné obrany a že jde o jediné místo pro výcvik se systémy Patriot v Německu. Absolvují ho tam rovněž ukrajinští vojáci, jejichž země se skoro tři roky brání ruské invazi. Německo Ukrajině dodalo několik systémů Patriot, které jí pomáhají při obraně před ruskými vzdušnými útoky.

Rusové útočí neustále po stejných cestách. Ukrajinci jim obrněnce likvidují drony

Základnu ve Schwesingu před možnými dronovými útoky chrání detekční a rušicí systémy. Süddeutsche Zeitung píše, že podle zdrojů z bundeswehru mohly být bezpilotní letouny nad základnu vyslány z lodí v Severním nebo Baltském moři.

Německo loni v srpnu zaznamenalo množství nepovolených přeletů dronů nad kritickou infrastrukturou v Brunsbüttelu na severu země. Podobné případy se staly také například nad továrnou chemického koncernu BASF v Ludwigshafenu nebo nad americkou základnou v Ramsteinu.

Tyto incidenty podle serveru Politico ukazují, že Německo má mezery ve své obraně před drony. Ministr obrany Boris Pistorius říká, že zlepšení protidronové obrany je prioritou, připouští však, že pokrok je stále pomalý. V reakci na dění na základně ve Schwesingu na ní bundeswehr rozmístil další ochranné prostředky a rušicí techniku.

Rusové útočí neustále po stejných cestách. Ukrajinci jim obrněnce likvidují drony

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist