Ve Spojených státech začíná druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa. Bývalá hlava státu, která si v listopadu zajistila další čtyři roky v Bílém domě, dnes složila prezidentskou přísahu a završila tak nevídaný politický comeback. Svůj druhý mandát se Trump chystá zahájit sérií desítek exekutivních nařízení ohledně imigrační či energetické politiky.
Před zraky stovek hostů v budově amerického Kongresu těsně po poledni washingtonského času (18:00 SEČ) pronesl tradiční slib, že bude svědomitě vykonávat prezidentskou funkci a hájit americkou ústavu. Definitivně tím skončil více než dvouměsíční proces poklidného předání moci z rukou administrativy končícího prezidenta Joea Bidena.
3, 2, 1... Trump. První kroky staronového prezidenta? Ve hře je zavření hranic s Mexikem, deportace i amnestie
Trump se vrátil do čela Spojených států s příslibem nového "zlatého věku". Ve svém inauguračním projevu podobně jako před osmi lety vykreslil USA jako zemi v úpadku a slíbil "vzrušující novou éru národních úspěchů". „Právě začíná zlatý věk Ameriky," prohlásil 78letý lídr Republikánské strany na úvod proslovu v budově Kongresu. Spojené státy podle něj od tohoto dne budou vzkvétat a budou respektovány na mezinárodní scéně.
Ve svém inauguračním projevu oznámil sadu opatření ve snaze potlačit nelegální imigraci z Mexika, která byla ústředním motivem jeho předvolební kampaně. Chystá se v této souvislosti vyhlásit krizový stav a vyslat na hranici vojáky. Tyto i další kroky byly očekávané poté, co Trump mnohokrát slíbil ihned po návratu do úřadu "uzavřít" hranici a zahájit masové deportace lidí, kteří v USA pobývají bez povolení. Deník The New York Times připomenul, že Trump krizový stav v souvislosti s imigrací vyhlásil už ve svém prvním mandátu, přičemž tehdy to bylo ve snaze financovat stavbu zdi na hranici s Mexikem.
Staronový prezident zároveň avizoval zavádění cel či snahu převzít kontrolu nad Panamským průplavem. O konkrétních terčích nových cel se nezmínil, v uplynulých týdnech v tomto směru pohrozil Číně, Mexiku či Kanadě. „Místo toho, abychom zdaňovali naše občany a obohacovali jiné země, budeme brát cla a daně od cizích zemí, abychom obohacovali naše občany," citoval Trumpa list The Washington Post. V pasáži týkající se zahraniční politiky prezident také navázal na své výroky z posledních dní, kdy navrhl přejmenování Mexického zálivu na záliv Americký a vyhlásil, že Spojené státy se budou snažit převzít Panamský průplav, který podle Trumpa kontroluje Čína.
Spojené státy začnou po nástupu nové vlády naplno využívat své zásoby ropy a zemního plynu a vyvážet fosilní paliva do celého světa. Trump zároveň přislíbil okamžitě vyhlásit stav energetické nouze umožňující ihned schvalovat nové těžební projekty. „Srazíme ceny dolů, znovu vrchovatě naplníme naše rezervy a budeme vyvážet americkou energii do celého světa," prohlásil Trump. Řekl také, že Spojené státy budou opět bohatým národem díky "tekutému zlatu", které mají Američané pod svýma nohama.
Inaugurace Donalda Trumpa
Původně se měla dnešní inaugurace tradičně konat před Kapitolem, dovnitř se ale poprvé po 40 letech přesunula kvůli mrazu; denní teplota v americkém hlavním městě se dnes pohybuje kolem minus pěti stupňů Celsia.
Úvodním bodem pondělního Trumpova programu byla návštěva kostela nedaleko Bílého domu. Lídr Republikánské strany tam dorazil společně s manželkou Melanií krátce před devátou hodinou. Bohoslužby se účastnili také další představitelé vznikající administrativy včetně nového viceprezidenta USA J. D. Vance.
Podle agentury Bloomberg na místě byli také lídři technologického sektoru pozvaní na inauguraci včetně šéfa společnosti Meta Marka Zuckerberga či ředitele Amazonu a jednoho z nejbohatších lidí na planetě Jeffa Bezose. Ze zahraničních představitelů dorazili argentinský prezident Javier Milei a britský expremiér Boris Johnson, uvádí stejný zdroj.
Po obřadu Trump zamířil na setkání s odcházejícím prezidentem v Bílém domě, které obnovuje tradiční průběh poklidného předání moci, napsala agentura AP. Před čtyřmi lety, kdy naopak Trump předával úřad Bidenovi, tento bod součástí programu nebyl. Trump se inaugurace svého nástupce odmítl zúčastnit poté, co neuznal Bidenovo volební vítězství, a odmítl se s ním před odchodem z Bílého domu setkat.
"Vítejte doma!" řekl dnes podle amerických médií Biden, když společně se svou manželkou Jill vítal Trumpa a jeho ženu na schodech u jednoho z vchodů do prezidentského sídla. Všichni čtyři zde pak zapózovali fotografům, než se odebrali na "předinaugurační čaj". S přítomnými novináři přitom nemluvili.
Mezitím začínaly proudit stovky hostů do budovy washingtonského Kapitolu, kde má Trump těsně před polednem složit přísahu. Události se kromě zástupců končící i příští administrativy účastní také všichni žijící exprezidenti Spojených států nebo současní a bývalí členové Kongresu. Oproti dosavadním zvyklostem Trumpův tým pozval také řadu zahraničních politiků, podle amerických médií jsou mezi hosty také podnikatelští magnáti jako Bernard Arnault z Francie nebo influenceři Jake a Logan Paulovi.
"Trumpovi je Ukrajina ukradená." Novinář řekl, co lze čekat od slibů šéfa Bílého domu
Ceremoniál se letos přesunul dovnitř budovy Kongresu kvůli obavám o zdraví účastníků v situaci, kdy americké hlavní město čelí silným mrazům. Hosté byli přitom rozděleni mezi takzvanou rotundu Kapitolu, kde Trump složil přísahu, a rozsáhlejší vestibul návštěvnického centra.
Lístky na inauguraci před Kapitolem mělo zhruba 250 tisíc lidí a mnoho dalších mělo v plánu ceremoniál sledovat na velkých obrazovkách na prostranství National Mall. Kvůli změně plánu mohli diváci s lístky sledovat ceremoniál v zastřešené aréně Capital One, která však pojme zhruba jen 20 tisíc lidí.
Očekává se, že Trump hned v prvních hodinách po složení přísahy zahájí smršť exekutivních opatření ve snaze naplňovat své předvolební sliby. Podle neoficiálních vyjádření se jeho první kroky budou týkat zpřísnění protiimigračních opatření nebo podpory produkce fosilních paliv.
Jak uvádí deník The New York Times, dnešní den završuje politický "comeback", jaký Spojené státy ještě nezažily. Trump je teprve druhým prezidentem v dějinách země, který se vrací do Bílého domu po pauze, a ve věku 78 let a sedmi měsíců je nejstarší nastupující hlavou Spojených států.
Před čtyřmi lety Trump z úřadu odešel jen dva týdny poté, co jeho příznivci násilně vtrhli do Kapitolu, kde dnes složí přísahu, a loni se stal prvním exprezidentem odsouzeným v trestním procesu. Přesto jej voliči v listopadu opět zvolili americkým prezidentem.
Inaugurace Donalda Trumpa
"Trumpovi je Ukrajina ukradená." Novinář řekl, co lze čekat od slibů šéfa Bílého domu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist