Jihokorejský soud v úterý udělil vyšetřovacím úřadům souhlas k zatčení prezidenta s pozastavenými pravomocemi Jun Sok-jola. Svolil také k prohlídce jeho kanceláře v souvislosti s jeho neúspěšným pokusem ze začátku měsíce zavést v zemi stanné právo. S odvoláním na vyšetřovací orgány o tom informovaly agentury Reuters a AP, které upozorňují, že to je poprvé, co úřadující prezident v Jižní Koreji čelí možnosti zatčení. Podle odborníků jsou však šance na zadržení prezidenta i prohlídku jeho úřadu nízké, dokud nebude Jun formálně odvolán z funkce.
Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO), který vede vyšetřování ve spolupráci s policií a vojenskými úřady, potvrdil, že soud v západním okrsku v Soulu vyhověl jeho žádosti o vydání zatykače. Vyšetřovatelé chtějí Juna vyslechnout kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury. To patří mezi jedno z mála obvinění, na něž se v případě jihokorejského prezidenta nevztahuje imunita.
Jun Sok-jol byl hlasováním parlamentu v polovině prosince dočasně zbaven pravomocí, pro jeho případné odvolání z funkce je však nutný verdikt ústavního soudu, který takzvaný „impeachment“ v současné době nezávisle na vyšetřování CIO zkoumá. Zatykač na úřadujícího prezidenta je bezprecedentní a jen prohlubuje politickou krizi, která zachvátila čtvrtou největší asijskou ekonomiku a klíčového spojence USA, podotýká agentura Reuters. Země se navíc v těchto dnech potýká s následky největší letecké katastrofy na své půdě, při níž v neděli v jihokorejském Muanu zemřelo 179 lidí.
Současný zatykač platí do 6. ledna a po jeho uplatnění by měl být Jun držen ve vazební věznici v Soulu, uvedla tisková agentura Jonhap s odvoláním na úřad CIO.
Antikomunista a nepřítel feministek. Kdo je jihokorejský prezident, který vyhlásil stanné právo?
Prezidentův advokát uvedl, že zatykač je nezákonný a neplatný, neboť CIO nemá podle jihokorejských zákonů žádnou pravomoc o něj žádat. Dodal, že prezidentův právní tým podá k ústavnímu soudu návrh na zneplatnění zatykače.
Soud zatykač vydal kvůli pravděpodobnosti, že Jun nebude reagovat na předvolání k výslechu, aniž by k tomu měl ospravedlnitelný důvod, a také kvůli tomu, že existuje závažný důvod k podezření, že se dopustil trestného činu, uvedla Jonhap. Samotný soud se k věci odmítl vyjádřit.
Není jasné, kdy nebo jak bude zatykač na Juna uplatněn, upozorňuje Reuters. Bezpečnostní služba prezidenta v dnešním prohlášení uvedla, že se zatykačem bude nakládat v souladu s řádnými postupy. Mnozí pozorovatelé již dříve pochybovali, že by úřady nechaly Juna násilně zadržet právě kvůli riziku střetu s prezidentskou bezpečnostní službou, podotkla AP.
Soud rovněž schválil příkaz k prohlídce Junovy rezidence, uvedl CIO. Jun dosud ignoroval několik žádostí společného vyšetřovacího týmu a žalobců o vyslechnutí a jeho bezpečnostní služba také zabránila pokusům o prohledání jeho kanceláře. Podle jihokorejských zákonů nemohou úřady obsadit nebo prohledat místa potenciálně související s vojenskými tajemstvími bez souhlasu obviněné osoby.
Jun šokoval své spoluobčany i svět, když 3. prosince v zemi nečekaně vyhlásil stanné právo, což odůvodnil snahou „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Několik hodin nato se však proti prezidentově rozhodnutí postavil parlament a vyhlášení stanného práva nakonec odvolala vláda.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist