Zpráva o porážce pražského jara a okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zasadila bývalé německé kancléřce Angele Merkelové ránu, kterou prý cítí dodnes. V knize s názvem Svoboda, Paměti 1954 - 2021, která v úterý vyšla ve třech desítkách jazyků, vzpomíná významná osobnost německé a evropské politiky minulých desetiletí také na své studijní pobyty v Praze v 80. letech. V části věnované své politické kariéře se o Česku zmiňuje především v souvislosti s americkým plánem na umístění radarové základny v Brdech a s ním spojenými složitými jednáními s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Merkelová v pamětech, v nichž na více než sedmi stech stránkách popisuje svůj život od narození v roce 1954 do konce politické kariéry v roce 2021, líčí mimo jiné dovolenou, kterou v srpnu 1968 strávila s rodiči v Československu. „Základnu jsme měli v Peci pod Sněžkou v Krkonoších,“ vzpomíná a popisuje, jak byli místní lidé hrdí na změny, které inicioval Alexander Dubček, a jak byli přesvědčeni, že vývoj nelze zvrátit. „To na mě udělalo velký dojem a zapůsobilo to na mě,“ napsala bývalá kancléřka. Rodina se podle ní z dovolené vracela s pocitem naděje.
Pryč od Merkelové. Německá CDU se posouvá stále víc doprava a chce zase vládnout
O okupaci Československa v noci z 20. na 21. srpna se pak dozvěděla z rádia. „Dodnes mám před očima místo, na kterém v kuchyni rádio mé babičky stálo. Ránu do břicha, kterou mi tato zpráva zasadila, také dodnes cítím. Ve čtrnácti letech jsem zjistila, že je v životě jen málo horších věcí, než je zmařená naděje,“ napsala bývalá kancléřka. Pro jejího otce Horsta Kasnera, který se přestěhoval v 50. letech ze západního Německa do Německé demokratické republiky (NDR), byla porážka pražského jara podle ní velkým zklamáním. „Od systému se stále více distancoval,“ napsala.
Po studiu Merkelová působila v akademii věd NDR a v této souvislosti vzpomíná na několik tříměsíčních studijních pobytů na československé akademii věd v Praze, především na setkání s profesorem Rudolfem Zahradníkem. „Rudolf Zahradník zval své hosty často domů, strávila jsem s ním a jeho manželkou Milenou nezapomenutelné večery,“ napsala bývalá kancléřka v memoárech. „Jsem velmi ráda, že tento výjimečný vědec a člověk... mohl po konci komunismu až do smrti v roce 2020 ještě třicet let svého života bádat a žít ve svobodě,“ svěřila.
V části knihy věnované době, kdy už zastávala funkci německé kancléřky, se Merkelová o Česku zmiňuje v souvislosti s jednáním s ruským prezidentem Putinem v Soči v lednu 2007. „Výčitka střídala výčitku. Několik minut Putin nadával na iráckou válku v roce 2003, na Spojenými státy plánovaný systém raketové obrany National Missile Defence (NMD), včetně zamýšleného umístění v Polsku a Česku, zuřivě přepočítával dosah íránských raket, aby dokázal absurditu takového raketového deštníku,“ napsala Merkelová. Putin podle ní trval na tom, že americký systém je namířen i proti Rusku. Bývalá kancléřka připomíná, že ruský prezident pak jednal o systému také s americkým prezidentem Georgem Bushem mladším a jeho nástupce Barack Obama plán na radarovou základnu v Česku opustil.
Z českých politiků zmiňuje Merkelová ve svých memoárech Václava Havla v souvislosti s Chartou 77 a v oddílu věnovaném brexitu také bývalého prezidenta Václava Klause. „Možnost vystoupení země (z EU) byla dohodnuta poprvé v ústavním konventu EU, ačkoli většina zemí to tehdy považovala za nepotřebné. Český prezident Václav Klaus při vypracování smlouvy o Evropské unii, lisabonské smlouvy, trval na tom, aby taková možnost byla součástí nové smlouvy,“ napsala Merkelová. Dodala, že doufala, že se nikdy nedožije využití článku, který umožňuje vystoupení země z EU.
Na Prahu si Merkelová podle svých slov vzpomněla také za uprchlické krize v roce 2015, když se rozhodovala, zda otevřít běžencům ze Sýrie německé hranice. Před očima podle svých slov tehdy měla obrázky z roku 1989, kdy se na západoněmecké velvyslanectví v Praze uchýlili východoněmečtí uprchlíci, kteří žádali o možnost vycestovat na Západ.
Merkelová byla 18 let předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU) a mezi lety 2005 a 2021 stála v čele německé vlády. Po odchodu z vrcholné politiky se stáhla do ústraní a veřejně vystupuje jen zřídka. Výjimkou byla naposledy v září slavnostní recepce u příležitosti jejích 70. narozenin. V úterý večer Merkelová představí své memoáry divákům v Německém divadle v Berlíně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist