Republikánský kandidát Donald Trump se stane příštím americkým prezidentem. Kandidát republikánů ovládl hlasování ve čtyřech ze sedmi klíčových států. Podle projekcí médií zvítězil v Severní Karolíně, Georgii, Pensylvánii a Wisconsinu. V lednu by se tak Trump měl vrátit do Bílého domu. Sám už před svými příznivci prohlásil, že jde o nevídané vítězství. 

Američané hlasovali také ve volbách do Sněmovny reprezentantů a do části Senátu. Republikáni demokraty připraví o většinu v Senátu, kde získají nejméně 52 ze 100 křesel, uvádí propočty televize CNN. Ovládnutí obou komor Kongresu bude pro příštího prezidenta důležité, aby mohl prosadit svoji agendu.

Bez ohledu na vítěze prezidentských voleb v USA bude muset Evropa přijmout větší zodpovědnost za svoji bezpečnost. Novinářům to v úterý řekl český premiér Petr Fiala (ODS). V zájmu Česka je podle něj mít co nejlepší vztahy s USA, ať už se prezidentem stane republikán Donald Trump, nebo demokratka Kamala Harrisová. Evropané by podle průzkumů viděli raději v Bílém domě Kamalu Harrisovou než Donalda Trumpa.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
19:16
Americké volby 2024

Vážení čtenáři, vítáme vás u online reportáže z amerických prezidentských voleb. Souboj mezi demokratkou Kamalou Harrisovou a republikánem Donaldem Trumpem rozhodne o směřování této supervelmoci i světového dění na další roky a možná i dekády. Oba vedli kampaň prakticky do posledního okamžiku a ve svých posledních vystoupeních se snažili oslovit především voliče v klíčových státech, kde ani jeden z nich nemá výraznou převahu. Hlavní pozornost věnovali Pensylvánii, která je ze sedmi klíčových států nejlidnatější, a má tak největší váhu ve sboru volitelů. Mezi další takzvané swing states, neboli kolísavé státy, patří Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína a Wisconsin.

19:31
Dvě volební místnosti vyklizeny kvůli výhrůžkám

Dvě volební místnosti v okrese Fulton County ve státě Georgia musely být dnes dočasně vyklizeny kvůli hrozbám útoku bombami. Informoval o tom zpravodajský server Atlanta News First, podle něhož ale policie výhrůžky nepovažovala za vážně míněné. Agentura AP zase napsala o zadržení muže ve státě New York, který vyhrožoval zapálením jedné z volebních místností.

Volby přicházejí po vyhrocené kampani plné mimořádných událostí včetně prvního procesu s bývalou hlavou státu Trumpem, bezprecedentní výměny kandidáta demokratů Bidena a dvou pokusů o atentát na Trumpa. I proto dnes nejvyšší státní zástupci 47 amerických států v prohlášení vyzvali Američany, aby respektovali volební proces, a zdůraznili, že násilí nemá ve volbách místo.

Podle oficiálního twitterového účtu FBI výhružky přicházely z ruských e-mailových adres.

19:48
Trump odevzdal svůj hlas

Donald Trump dnes kolem poledne místního času odevzdal svůj hlas v Palm Beach na Floridě, které leží nedaleko jeho rezidence Mar-a-Lago. "Vedl jsem skvělou kampaň. Myslím, že byla možná nejlepší ze všech tří. V té první jsme si vedli skvěle. Ve druhé jsme si vedli mnohem lépe, ale něco se stalo. Řekl bych, že tohle je nejlepší kampaň, kterou jsme vedli," řekl novinářům.

Zároveň podotkl, že výsledky voleb uzná, pokud budou "spravedlivé". Jak ale poznamenává agentura AP, není jasné, co tím přesně myslel. Při hlasování před čtyřmi roky Trump odmítl uznat svou porážku a od té doby šíří nepodložená tvrzení o volebních podvodech, které ho podle jeho názoru stály vítězství.

Přečtěte si: Jak Trump fungoval jako prezident a co změní, když opět vyhraje?

20:20
Harrisová o volební noci zůstane ve Washingtonu

Kamala Harrisová stráví dnešní volební noc na Howardově univerzitě ve Washingtonu. Viceprezidentka Harrisová na Howardově univerzitě studovala politologii a ekonomii a později hovořila o tom, jak v ní tato tradičně černošská škola vzbudila chuť stát se právničkou a jak zformovala její identitu. Když Harrisová v roce 2019 zahájila prezidentskou kampaň v minulých volbách, oznámila to oficiálně právě na Howardově univerzitě. 

Harrisová v příspěvku na sociálních sítích po otevření volebních místností vyzvala Američany, aby šli k volbám s tím, že jejich hlas má moc. "Dnes volíme, protože milujeme svou zemi a věříme v příslib Ameriky," uvedla.

20:47
Musk stráví volební noc s Trumpem

Trumpův příznivec a majitel sítě X Elon Musk plánuje strávit volební noc s Donaldem Trumpem. Informovaly o tom weby New York Times a abcnews s odvoláním na nejmenované zdroje. Musk bude sledovat výsledky voleb s malou skupinou v Mar-a-Lago, Trumpově sídle v Palm Beach. To znamená, že Trump bude v těsné blízkosti muže, který řídí jednu z důležitých informačních platforem. Což by mohlo mít význam, pokud by v průběhu volebního večera došlo k chaotickým momentům. Podle deníku New York Times pořádá Trump několik večírků, včetně večeře s dárci.

20:50
Evropa je nejbližším spojencem USA, řekl Pavel

Ať se stane americkým prezidentem kdokoli, dříve či později pochopí, že Evropa je nejbližším spojencem Spojených států, nikoli konkurentem. Při zahájení švýcarsko-českého podnikatelského fóra to v Curychu prohlásil český prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu je zřejmé, že jen společně mohou Evropa a Spojené státy čelit výzvám od zemí, jako je Čína.

Pavel později po novinářském dotazu hovořil také o svém zhruba dva roky starém výroku, v němž uvedl, že na něj Trump působil jako odpudivá lidská bytost. "Bylo to vyřčeno v době, kdy ani Donald Trump, ani já jsme nebyli prezidenty. Jako soukromá osoba jsem vyjádřil názor, který se opíral o moji osobní zkušenost z osobního setkání," řekl dnes český prezident.

Pokud by se měli setkat jako dva prezidenti, platí, že jsou zástupci svých zemí a měli by prosazovat jejich zájem, míní Pavel. "Pokud bude v našem zájmu se setkat, tak se budeme scházet tak, jak tomu velí diplomatické zvyklosti," konstatoval. Zájmy svých zemí budou podle něj hlavy státu prosazovat slušným a kulturním způsobem. "Což ale nemusí nutně znamenat, že musíme navzájem k sobě tíhnout nějakou velkou přitažlivostí," dodal Pavel.

Přečtěte si: Ukrajince ani EU to nepotěší: Trump a Harrisová sice o válce mluví jinak, ale v tom zásadním se shodují

21:10
Brambůrky a zelená limonáda. Z čeho žili kandidáti v závěru kampaně?

O posledních dnech kampaně se napsaly miliony písmenek. Ze všech možných analýz a průzkumů, které vedly k jedinému závěru - že se závěr udělat před hlasováním nedá - poněkud vyčníval článek deníku Wall Street Journal o tom, co bylo hlavními nápoji a potravinami kandidátů a jejich štábů. Není překvapením, že to byl fast food. U Harrisové jasně vedou Nacho Cheese Doritos, tedy brambůrky se sýrem, u jejího viceprezidentského kandidáta Tima Walze preclíky a sušené maso.
Trump de facto žije z dietní Coca-coly, doplňované jídlem z McDonaldu a také řetězce Chick-fil-A, který svoji expanzi do Evropy plánuje teprve na příští rok. Oba kandidáti na viceprezidenta TIm Walz a JD Vance podle deníku pijí takřka nonstop stejný nápoj - Diet Mountain Dew, zelenou nekalorickou povzbuzující limonádu. Můžeme to vzít i jako doporučení, s čím trávit u televize či počítače ostře sledovanou volební noc.

21:30
Nejdůležitější událost posledních let

Boj o Bílý dům mezi republikánem Donaldem Trumpem a demokratkou Kamalou Harrisovou je historický především proto, že 80 let po konci druhé světové války může zásadně ovlivnit tehdy ustavený světový řád, kdy se hegemonem světové politiky staly Spojené státy. Američané se svými spojenci prosadili liberálně demokratický mezinárodní pořádek a tomu odpovídající instituce, jako je OSN nebo NATO. Ty jsou nyní pod historicky největším tlakem autoritářských států, jako je Čína nebo Rusko, píše analytik HN Martin Ehl.

22:00
Co rozhodne?

Kdokoliv nyní tvrdí, že umí předpovědět výsledek amerických prezidentských voleb, chlubí se něčím, co není možné. Podle všech relevantních průzkumů je stav souboje tak těsný, že může zvítězit jak Donald Trump, tak Kamala Harrisová. Seriózně předpovědět výsledek tak sice nyní nejde, ale je možné upozornit na faktory, které nakonec zřejmě rozhodnou. Jde o několik málo témat, která oběma kandidátům škodí nebo jim naopak „nahánějí“ hlasy, píše redaktor HN Ondřej Houska.

22:17
Jak se Rusko pokoušelo ovlivnit výsledek amerických voleb
Americké tajné služby varovaly, že Rusko se pokouší ovlivnit pomocí dezinformačních kampaní voliče hlavně v sedmi klíčových státech. Podle expertů šlo o využívání sociálních sítí včetně technologie deepfake s vytvořením falešných videí nebo článků napsaných umělou inteligencí. Hlavním ruským cílem byla demokratická kandidátka Kamala Harrisová. Součástí bylo i "praní informací", tedy šíření zpráv pomocí falešných webových stránek připominajících lokální americká média. Marketingové firmy také najímaly americké konzervativní influencery, kteří šířili proruský obsah.
 

US security agencies warn of Russian election disinformation blitz in swing states

[image or embed]

— Unofficial Guardian (World) Bot (@guardian-world-rss.bsky.social) November 5, 2024 at 6:28 AM

 

22:28
Swing states

K vítězství prezidentského kandidáta je potřeba získat nadpoloviční většinu - tedy 270 hlasů ve sboru volitelů. Vítěz "bere všechno", stačí tedy získat i jen většinu jednoho hlasu a kandidát získá všechny volitele za daný stát (výjimku tvoří Maine a Nebraska, které udělují ještě přídavné hlasy podle vítězů ve volebních obvodech). Pozornost se tak tradičně upírá na takzvané swing states, neboli kolísavé státy, kterých je tentokrát sedm: je to Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin.

Pensylvánie má 19 volitelů, což je nejvíce z kolísavých států, a Trump i Harrisová ji navštívili v závěrečný den kampaně. Shodně 16 volitelů mají Georgia a Severní Karolína, následované Michiganem s 15 volitelů. Arizona má volitelů 11, Nevada šest. Podle analytiků by Harrisová k získání 270 volitelů potřebovala obdržet hlasy 44 volitelů v kolísavých státech, zatímco Trump by jich potřeboval 51.

22:55
Přímá nebo nepřímá volba?

Americké prezidentské volby nesou po formální stránce znaky nepřímých dvoustupňových voleb; prakticky se ale rovnají volbám přímým. Občané v každém státě přímo volí takzvané volitele, kterých je dohromady 538. Každý stát má zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu - ve Sněmovně reprezentantů dohromady 435 a v Senátu 100 - a tři volitele má také federální distrikt - District of Columbia, který má v Kongresu jen poradní hlas.

Většina volebních místností na východním pobřeží USA se začala otvírat dnes od šesté ráno místního času (12:00 SEČ). Jako první se v 6:00 místního času otevřely volební místnosti Connecticutu, Indianě, Kentucky, Maine, New Hampshiru, New Jersey, New Yorku a Virginii. Další následují postupně podle časových pásem. Možnost osobního hlasování v předstihu před samotným volebním dnem nebo korespondenční volby využilo více než 80 milionů lidí, což je přibližně třetina oprávněných voličů.

Přečtěte si: Manuál pro pochopení zákonitostí amerických voleb

23:20
Jak volil Čech z Texasu: Trump ničí demokracii

Rodák z pražského Žižkova a od loňského roku čerstvý občan Spojených států Jan Veit dnes poprvé volil v amerických prezidentských volbách. Svůj hlas odevzdal ve volební místnosti ve východotexaském městě Jacksonville, kde žije. Na rozdíl od většiny obyvatel tradičně republikánského státu volil demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou.

“Přestože nemám moc rád kandidátku, kterou jsem volil, tak je to pro mě jediná možnost, abych nějakým způsobem vyjádřil, že chci chránit demokracii tady. Je to nejdelší období, kdy nějaká země má demokracii. Zdá se mi, že Trump ji chce zničit,” řekl ČTK. Dodal ale, že je mu jasné, že jeho hlas nebude nic znamenat, protože republikán Donald Trump v Texasu podle předpokladů vyhraje.

Trump podle něj nerespektuje zákony a rád se pohybuje v šedé zóně. “Snaží se manipulovat systém tak, aby to pro něj bylo výhodné,” uvedl Veit. Harrisovou zase považuje za nezkušenou. “Mám nějakou představu, co by měl mít kandidát na prezidenta. Jsou to morální kvality a také politické zkušenosti. Harrisová je nemá a nebude umět nalézat rovnováhu mezi demokraty a republikány,” řekl šestašedesátiletý Veit, který se do Spojených států přistěhoval před více než 30 lety.

23:45
Udržet růst a zůstat „světovou lokomotivou“

Ten, kdo sedí v Bílém domě, má v rukou četné, silné páky, jak ovlivňovat hospodářský život v zemi, jež je největším světovým příjemcem i zdrojem přímých zahraničních investic. V zemi, kde sídlí osm z 10 nejcennějších veřejně obchodovaných společností světa. A také v zemi s velmi vysokou produktivitou práce, kde si lidé dopřávají mnohem kratší dovolenou než Evropané. Jak Donald Trump, tak Kamala Harrisová slibovali, že se Američanům postarají o lepší životní úroveň. Vytvoří nová pracovní místa, zaženou do kouta inflaci, ochrání americké společnosti před nekalou zahraniční konkurencí.

Přečtěte si: Nový šéf Bílého domu zdědí ekonomiku ve slušném stavu i horu dluhů. Ochranářským opatřením se svět nevyhne

00:30
Výhrůžky bombami v několika státech

Výhrůžky bombovými útoky se dotkly volebních místností v několika amerických státech, informoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), podle něhož řada z nich zřejmě pochází z ruských e-mailových adres. Žádná z těchto hrozeb zatím nebyla označena za věrohodnou. Volební den provází i další neočekávané incidenty, průběh hlasování ale není nijak zásadně narušen.

FBI v prohlášení neuvedl, jakých států se bombové výhrůžky dotkly, ale podle serveru listu The New York Times (NYT) o nich informovali činitelé nejméně tří států - Georgie, Maine a Severní Karolíny.

01:10
Kdy čekat první výsledky?

 

04:54
Větší šanci na vítězství má v tuto chvíli Trump

Dobré ráno, deník New York Times v tuto chvíli dává poprvé v průběhu celé noci větší šance na vítězství Donaldu Trumpovi než Kamale Harrisové. Trump má větší šanci na to získat tři nejdůležitější klíčové sttáy, Pensylvánii, Michigan a Wisconsin.

Trump1

05:05
Hlasování pomalu končí

Zavřely se volební místnosti ve státech na západním pobřeží jako je Kalifornie, Oregon nebo Washington. Stále se hlasuje na Aljašce (ještě hodinu) a na Havaji (ještě dvě hodiny).

05:08
Souboj o většinu v Kongresu je také těsný

Republikáni míří k ovládnutí Senátu USA, který nyní kontrolují demokraté. Po úspěchu v Západní Virgínii získají zřejmě senátorské křeslo také v Montaně, předpovídá stanice CBS News. Nové rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, je prozatím nejasné. Kongresové volby rozhodnou o tom, jak úspěšně bude schopen nový prezident Spojených států prosazovat svůj volební program.

05:14
Potraty jako velké téma voleb

Právo na potrat měla jako jedno z hlavních témat demokratka Kamala Harrisová. Zároveň byly potraty tématem několika referend v jednotlivých státech. Obyvatelé Floridy kupříkladu odmítli rozvolnění potratové politiky, kterou letos tento americký region výrazně zpřísnil. Naopak v Marylandu, kde jsou potraty již nyní legální, rozhodli voliči o zakotvení tohoto práva do státní ústavy. Se začleněním práva na potrat do ústavy souhlasili také obyvatelé Arizony.

Uspěla také iniciativa v New Yorku, která se nepřímo týkala potratů, ač je výslovně nezmiňovala. Newyorské referendum se týkalo reprodukčního zdraví a posílení práv občanů v této věci samostatně rozhodovat. Předmětem všelidového hlasování jsou interrupce také Coloradu, Missouri, Montaně, Nebrasce, Nevadě a Jižní Dakotě.

Potraty jsou v USA značně kontroverzní otázkou. Předloni nejvyšší soud po téměř 50 letech přelomovým rozhodnutím zrušil federální právo na interrupci, čímž jednotlivým státům umožnil rozhodovat o zákazu umělého ukončení těhotenství.

05:27
Trump vyhrál v Severní Karolíně

Je rozhodnoto o vítězi prvního z tak zvaných swing states - Severní Karolínu získá podle projekce agentury AP Donald Trump. Republikánský kandidát v tomto státě vyhrál i před čtyřmi lety.

05:36
Trhy věří víc Trumpovi

Řada obchodů po celém světě, které souvisely s rostoucími vyhlídkami Donalda Trumpa na prezidentský úřad, zaznamenala rozhodující pohyby: akcie rozšířily zisky, výnosy státních dluhopisů vyskočily, dolar vzrostl nejvíce od března 2020 a na rekordní hodnotu vyskočil i bitcoin, píše agentura Bloomberg.

Tyto pohyby odrážejí rostoucí sázky na Trumpovo prezidentství, přičemž cesta viceprezidentky Kamaly Harrisové k vítězství se zužuje, jak ukazuje i aktuální stav počítadla agentury Bloomberg.

Trump2

05:56
Nyní jde o tři klíčové státy

Cesta Kamaly Harrisové k vítězství se zužuje. Podle reportérů deníku New York TImes vidí ve štábu Donalda Trumpa možnost, že vyhrají ve všech sedmi klíčových státech. Trump získal už první z nich, Severní Karolínu. Pro Harrisovou je důležité nyní uspět ve třech z nich, které mají největší počet volitelů - v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu.

06:17
Republikáni mají většinu v Senátu

Podle projekce serveru Politico získali republikáni většinu v Senátu. I když ještě není všechno sečteno, mají v tuto chvíli jistotu 51 křesel. Poslední čtyři roky v něm měli těsnou většinu demokraté.

06:20
Co když tedy Trump vyhraje?
Na sociálních sítích už mnozí Evropané diskutují, co by znamenalo vítězství Donalda Trumpa pro Evropu, i když jeho vítězství ještě není zdaleka jisté. Na tohle téma nabízíme pohled do zákulisí fungování Trumpa jako prezidenta z dob jeho prvního mandátu - a odhad, jak by to mohlo vypadat v případě druhého mandátu.

 

06:30
NATO čekají nejtěžší roky

S tím, jak se rýsuje vítězství Donalda Trumpa, začínají se objevovat první úvahy o tom, co to bude znamenat pro vývoj v krizových oblastech světa jako je Tchaj-wan nebo východní Evropa. Základní problém je Trumpova nepředvídatelnost. Podle některých názorů, jako je třeba tenhle šéfa zahraničního výboru estonského parlamentu, čekají hlavně Severoatlantickou alianci nejtěžší roky její existence.

 

06:40
Kolik zbývá sečíst v klíčových státech?

Deník Wall Street Journal na přehledné grafice ukazuje, jak vypadá sčítání v sedmi klíčových státech a jaké jsou v nich šance na vítězství Donalda Trumpa.trump3

06:49
Další klíčový stát pro Trumpa

Donald Trump podle projekce stanice CNN zvítězí ve státě Georgia. Jde o jeden se sedmi tak zvaných swing states, které rozhodnou o vítězi voleb. Před čtyřmi lety v něm kandidát republikánů prohrál s Joem Bidenem. Trump už ovládl Severní Karolínu, výsledek v dalších státech zatím nelze odhadnout, Trump v nich vede.

07:02
Evropu čeká zpytování

Donald Trump směřuje k vítězství. Pro Evropu to znamená probuzení do reality, kterou si pořád mnozí z evropských lídrů odmítali připouštět. Přitom, jak napsal nedávno hlavní analytik HN Martin Ehl, Evropané si zaslouží, aby vyhrál Donald Trump. Jen takový šok je totiž může přimět dělat něco třeba s vlastní obranou a snížením závislosti na USA.

07:26
Fox News dává Trumpovi nejklíčovější z klíčových států - Pensylvánii

Televizní stanice tanice Fox News, nakloněná tradičně Donaldu Trumpovi, jako první uvádí, že exprezident vyhraje v Pensylvánii, nejdůležitějším ze sedmi klíčových států, kde je možné získat hlasy 19 volitelů.

 

07:57
Trump chystá projev, Harrisová mluvit zatím nebude

Donald Trump má brzo promluvit ve svém volebním štábu na Floridě, uvádí agentura Bloomberg. Kamala Harrisová naopak podle deníku New York Times veřejně nevystoupí, dokud nebudou potvrzené výsledky.

07:58
Trump vyhrál , tvrdí Fox News

Televize Fox News vyhlásila Donalda Trumpa vítězem voleb. Její projekce ukazuje, že má návrat do Bílého domu jistý. Podobné projekce jednotlivých televizí jsou obvykle velmi přesné.

08:12
Trhy sázejí na Trumpovo vítězství

Termínové kontrakty na americké akcie posilují, vzhůru zamířil i americký dolar a bitcoin stoupl na nový rekord 75.060 USD. Trump je považován za aktivnějšího podporovatele kryptoměn než jeho demokratická protikandidátka Kamala Harrisová.

Analytici předpokládají, že Trumpovy plány na omezení imigrace, snížení daní a rozsáhlá cla by v případě jejich uzákonění vyvolaly větší tlak na růst inflace a výnosů dluhopisů, než politika Harrisové. Trumpovy návrhy by také mohly mít tendenci tlačit na růst dolaru a ovlivnit rozsah snížení úrokových sazeb v USA.

08:26
Johnson: Trump byl zvolen prezidentem

Donald Trump byl zvolen prezidentem Spojených států. Jako první vysoce postavený americký politik to dnes prohlásil republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. Členové Trumpovy strany ve sněmovně jsou podle Johnsona připraveni plnit program budoucí hlavy státu, napsala agentura Reuters.

Zatím není jasné, zda se republikánům v souběžně konaných kongresových volbách podaří udržet dosavadní většinu hlasů ve sněmovně.

08:37
Trump označil výsledek voleb za nevídané vítězství

Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých příznivců to dnes prohlásil republikán Donald Trump, který podle projekce stanice Fox News zvítězil v amerických prezidentských volbách a v lednu se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu. Trump slíbil bojovat za všechny Američany a uzdravit zemi, kterou rozdělila vyhrocená předvolební kampaň.

08:47
Orbán už poblahopřál Trumpovi k vítězství

 

08:55
USA musí zapečetit své hranice, řekl Trump

Spojené státy musí zapečetit své hranice, lidé mohou do země přicházet pouze legálně. Prohlásil to dnes americký exprezident Donald Trump, který podle projekce stanice Fox News zvítězil v amerických prezidentských volbách a v lednu se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu. Trump v projevu před svými příznivci označil za "novou hvězdu" miliardáře Elona Muska, který jej výrazně podporoval v kampani a očekává se, že získá vliv v budoucí Trumpově vládě.

09:02
Babiš: Trumpovo vítězství přinese USA prosperitu a světu mír

Donalda Trumpa v americké prezidentské kampani nezastavil atentát ani systematická očerňovací kampaň, uvedl k výsledkům voleb bývalý český premiér Andrej Babiš (ANO). Trumpovo vítězství přinese USA prosperitu a světu mír, uvedl Babiš na síti X. Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka zvítězila ve volbách ekonomická témata a schopnost hájit národní zájmy.

09:16
Trumpovi přicházejí blahopřání ze zahraničí

Donaldu Trumpovi, který velmi pravděpodobně zvítězil v amerických prezidentských volbách, k vítězství blahopřál francouzský prezident Emmanuel Macron. Na síti X napsal, že je připraven s ním spolupracovat po čtyři roky stejně jako už dříve. Macron i Trump se poprvé ujali prezidentských funkcí v roce 2017.

Také izraelský premiér Benjamin Netanjahu už poblahopřál Donaldu Trumpovi k návratu do Bílého domu, který označil za "největší návrat v historii". Očekávané Trumpovo vítězství v amerických prezidentských volbách podle Netanjahua nabízí "nový začátek pro Ameriku a silný závazek" pro spojenectví s Izraelem.

09:27
Gratulace od Petra Fialy

Premiér Petr Fiala (ODS) pogratuloval Donaldu Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Naším společným cílem je zajistit, aby vztahy mezi našimi zeměmi zůstaly na nejvyšší úrovni, napsal na síti X.

09:38
Zelenskyj doufá, že Trump přiblíží spravedlivý mír

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poblahopřál Donaldu Trumpovi k vítězství v prezidentských volbách v USA. Zelenskyj podle agentury Reuters uvedl, že Trumpovo odhodlání přistupovat ke globálním problémům v duchu hesla "mír prostřednictvím síly" by mohl přiblížit "spravedlivý mír" na Ukrajině.

USA poskytují Ukrajině největší díl západní vojenské pomoci, která napadené zemi umožňuje bránit se třetím rokem ruské agresi. Trump, který volby vyhrál podle projekce televize Fox News, v minulosti rozsah a podobu americké pomoci kritizoval a sliboval rychlé ukončení ruské agrese proti Ukrajině.

09:42
Evropa se potřebuje zorganizovat, německá vládní koalice je ale v krizi

Francouzský prezident Emmanuel Macron tvrdí, že si už volal s německým kancléřem Olafem Scholzem. Následek návratu Donalda Trumpa do Bílého domu bude pro Evropu drsný, protože Evropa do velké míry promarnila poslední roky, kdy mohla rozhodněji podpořit bojující Ukrajinu a víc se postarat o svoji bezpečnost. Teď bude vydána napospas rozmarům Trumpa, který bude hrát podle ruských not víc než kterýkoli americký prezident.

Německá vládní koalice ale místo toho, aby stál Berlín v čele posilování Evropy, řeší hlubokou krizi, která může vyústit i ve vyhlášení předčasných voleb. Historický odkaz Olafa Scholze a Emmanuela Macrona může ve světle dopadů amerických voleb na evropskou bezpečnost vypadat poměrně chmurně.

 

09:49
Gratulace od šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové
10:01
Trump zřejmě získal větší počet hlasů než Harrisová

Donald Trump zřejmě získal větší počet hlasů napříč Spojenými státy než jeho soupeřka Kamala Harrisová, napsal zpravodajský server BBC s tím, že takový úspěch Trump neměl ani v roce 2016, kdy vyhrál volby, ale jeho demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou volilo víc lidí. V amerických prezidentských volbách totiž nerozhoduje celkový počet hlasů, ale výsledky v jednotlivých státech, především těch kolísavých, kde se voliči někdy přiklánějí k republikánům a jindy k demokratům.

Pokud jde o celkový počet hlasů, má Trump zatím celkem 51,1 procenta hlasů, zatímco Harrisová 47,2 procenta, uvádějí shodně stanice BBC a CBS News s tím, že se stále očekávají výsledky ze sedmi amerických států.

10:48
Čína nadále doufá v mírové soužití

Čína doufá v mírové soužití se Spojenými státy a vzájemnou výhodnou spolupráci. Podle AFP tak mluvčí čínského ministerstva zahraničí reagovala na pravděpodobné vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA.

"K čínsko-americkým vztahům budeme i nadále přistupovat a řídit je na základě zásad vzájemného respektu, mírového soužití a vzájemně výhodné spolupráce," uvedla mluvčí ministerstva Mao Ningová. K Trumpově případnému znovuzvolení, na které ukazuje projekce televize Fox News, se přímo nevyjádřila a pouze řekla, že Čína volbu amerického lidu respektuje.

11:00
Hrozí pokles obchodu s EU?

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by mohlo vést k výraznému poklesu obchodu mezi USA a EU. Shodly se na tom Svaz průmyslu (SP) a dopravy a Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), které oslovila ČTK. Pokles obchodu může mít podle prezidenta SOCR Tomáše Prouzy výrazný dopad také na české firmy, mnoho z nich je totiž navázáno na dodavatelský řetězec do USA.

Trump už dříve avizoval zavedení cel na zboží ve výši 60 procent pro Čínu a až 20 procent pro všechny ostatní země. "V případě, že dojde na realizaci některých avizovaných opatření na ochranu amerického trhu, jako je například zavedení dodatečných 20procentních cel, mohlo by dojít ke značnému poklesu transatlantického obchodu. Potom patrně budeme svědky zvýšení zájmu evropských společností o investování v USA," uvedla viceprezidentka SP Milena Jabůrková.

11:20
Trumpův projev po oznámení predikce Foxu
Osmasedmdesátiletý Trump podle všeho uspěl ve volebním klání s Harrisovou po vyhrocené kampani a ve svím vítězném projevu řekl, že bude bojovat za všechny Američany a "uzdraví zemi". Prohlásil, že hodlá snižovat daně a zároveň i americký státní dluh.
 

 

11:45
Trump podle projekcí amerických médií vyhrál

Republikán Donald Trump se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu. Podle projekcí hlavních amerických televizních stanic překonal hranici potřebných 270 volitelů a porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Nejprve za vítěze voleb označila Trumpa televize Fox News, o několik hodin později také agentura AP, televize CNN či agentura Edison Research.

Klíčových bylo v souboji o Bílý dům sedm amerických států. Trump podle dosavadních projekcí získal Pensylvánii., Severní Karolínu, Georgii a Wisconsin, což mu zajistilo výhru. Projekci výsledků ve Wisconsinu CNN a AP zveřejnily až několik hodin po Fox News.

11:53
Německá média píší o historickém návratu i chmurných vyhlídkách

Za historický návrat označil Trumpovo pravděpodobné vítězství německý deník Die Welt, který tak upozornil na to, že republikán byl prezidentem už v letech 2017 až 2021. "Pro svět nyní začíná nový letopočet," napsal také Die Welt. Politika bývalého a také zjevně i příštího amerického prezidenta podle něj od základů změní politický řád ve Spojených státech, ale též ve světě.

List Die Zeit píše o šoku, který pravděpodobné Trumpovo vítězství vyvolalo, ale také o "noční můře" pro většinu demokratů v Německu, která přinese světu čtyři roky nejistoty a strachu. Trumpovo vítězství je podle jednoho z komentářů v listu Die Zeit "posledním varováním pro Evropu", aby převzala více zodpovědnosti za svůj vlastní osud.

Podle agentury DPA se nejen ve Spojených státech lidé probudili do jiného světa. Trump se do Bílého domů vrátí mnohem extrémnější, méně čitelný a více bez zábran než v prvním volebním období, které skončilo před téměř čtyřmi lety, napsala agentura. Připomněla, že je Trump prvním odsouzeným mužem v trestním procesu, který usedne v Oválné pracovně Bílého domu. "Američané se nyní musí bát o svou demokracii, Ukrajinci o svou existenci, Evropané o svou bezpečnost," napsala DPA.

12:25
Pomoc Ukrajině v ohrožení?

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem může podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) ohrozit vazby USA s Evropou, vazby v Severoatlantické alianci či pomoc Ukrajině. Nic z toho není dobrou zprávou pro Evropu, řekl Dvořák. Všechny důsledky Trumpova zvolení je podle něj těžké odhadovat, protože opětovně zvolený prezident staví svou strategii na své nepředvídatelnosti. "Takže vlastně nevíme, co všechno byla předvolební rétorika a co se nakonec stane. Nicméně potenciálně hrozí oslabení transatlantické vazby jako takové, oslabení zájmu o Evropu, oslabení vazby uvnitř NATO, hrozí obchodní válka s Evropou a hrozí hlavně podle mého názoru rychlé ukončení pomoci Ukrajině," shrnul Dvořák. Postoje evropských příznivců Trumpa Dvořák nechápe, ale rozumí, proč ho vybrali Američané. "Nabízí, že se bude víc starat o Ameriku," vysvětlil.

13:00
Lipavský: Od Trumpa lze očekávat tlak

Od zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa lze očekávat tlak na to, aby se Evropa víc starala o svou obranu, uvedl šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) ve vyjádření, které poskytlo ČTK ministerstvo zahraničních věcí. Lipavský je skeptický ohledně toho, že lze vyřešit válku na Ukrajině tak rychle, jak tvrdil Trump v kampani. Varoval před scénářem, kdy by mocnosti Ukrajině nadiktovaly, že se má vzdát části svého území.

Evropa podle Lipavského musí vycházet ze vzkazů, které posílal Trump už v kampani. "Evropo, víc se starej o svou obranu, dávej víc peněz na obranu," shrnul. Tento požadavek vůči Evropě bude silný, dodal ministr. Americká geopolitika se podle něj bude víc soustředit na oblast Indo-Pacifiku a Číny, Evropa se na ni musí tedy soustředit také. A rovněž musí usilovat o to, aby nevypukla obchodní válka s USA.

13:25
Analytici: Trump otevřel bitcoinu cestu k růstu

Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin může v příštích týdnech atakovat cenovou hranici 80.000 dolarů, což je o 6500 dolarů více než v současnosti. Do konce roku by pak mohla překonat 100.000 USD. Důvodem je pravděpodobné zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. "Trump se v kampani situoval jako fanoušek krypta, což dává odvětví šanci na větší začlenění bitcoinu mezi standardní aktiva. Trump se dokonce zmínil o zavedení státního rezervního fondu bitcoinu, což by byl velmi významný impuls. V příštích týdnech očekávám pokračování oživení na tuzemském kryptoměnovém trhu a růst objemu obchodů dvojciferným tempem," uvedl ředitel obchodníka Bit.plus Martin Stránský.

Bitcoin po prvních zprávách o Trumpově pravděpodobném vítězství dnes ráno překonal dosavadní maximum 73.700 dolarů z letošního března a dostal se přes 75.000 USD. Poté mírně ztratil, když někteří investoři začali prodávat a vybírat zisky.

13:40
Německý ministr obrany míří za svým francouzským kolegou

Německý ministr obrany Boris Pistorius míří po zřejmém vítězství republikána Donalda Trumpa v úterních prezidentských volbách v USA za svým francouzským protějškem Sébastienem Lecornuem do Paříže. Večer je očekáván v sídle francouzského ministerstva obrany. Podle agentury DPA se mají po zhruba hodinu trvajících konzultacích oba ministři vyjádřit pro tisk. Německá agentura píše, že rozhovory se mají zabývat důsledky amerických voleb. Zvláště by mělo jít o budoucí podporu Ukrajiny v její obraně před ruskou útočnou válkou a o evropskou obrannou politiku vzhledem k mocenské změně ve Washingtonu, píše DPA.

14:10
Pavel: Vztahy mezi Evropou a USA mají zůstat co nejlepší

Zájmem je, aby vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zůstaly co nejlepší bez ohledu na to, kdo s kým vycházel lépe, či hůře. V komentáři k výsledkům amerických prezidentských voleb, v nichž zvítězil Donald Trump, to řekl český prezident Petr Pavel novinářům ve švýcarském Bernu. Pavel řekl, že chce pracovat na tom, aby vztahy mezi Českem a USA byly věcné a zaměřené na to, že demokracie mají protivníka jinde, ne na druhé straně Atlantiku. "Musíme respektovat to, že zastupujeme svoje země, zájem našich občanů. V jejich prospěch se musíme snažit vztahy mít co nejlepší," podotkl. Zatím neví, jaká bude konkrétní Trumpova politika ve vztahu k Ukrajině, Blízkému východu, Evropě či NATO. "Teprve až budeme znát její konkrétní obrysy, tak se o tom můžeme bavit," doplnil.

14:40
Analytici: USA pod Trumpem zvýší export paliv

USA po pravděpodobném vítězství republikána Donalda Trumpa posílí vlastní produkci fosilních paliv v čele s ropou a plynem, dá se proto očekávat i navýšení dodávek energií do Evropy. To by mohlo v konečném důsledku vést ke snížení cen pohonných hmot a plynu v Česku. Vyplývá to z komentářů analytiků k dopadům amerických voleb na evropskou energetiku. Podle nich se zároveň zvýší tlak na přehodnocení evropské environmentální politiky.

"Republikáni dlouhodobě podporují domácí produkci energií a rychlejší schvalování nových průmyslových projektů. Vítězství Trumpa by tedy mohlo přinést navýšení produkce a exportu ropy či LNG z USA," uvedl manažer Finlord Boris Tomčiak.

15:10
Dolar po volbách výrazně zpevňuje, euro ztrácí

Dolar dnes na devizových trzích výrazně zpevňuje, ke koši měn vykazuje největší nárůst za více než čtyři roky. Obchodníci nákupem americké měny reagují na výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 14:00 SEČ vykazoval růst zhruba o dvě procenta na 105,44 bodu. Dostal se tak nejvýše za více než čtyři měsíce a zaznamenal nejvýraznější denní zhodnocení od března 2020. Ještě výraznější zisky dolar zaznamenává k euru. To na něj ve stejnou dobu ztrácelo asi 2,1 procenta a pohybovalo se kolem 1,0689 USD. Pro jednotnou evropskou měnu, kterou platí státy eurozóny, to znamená nejvýraznější denní propad od června 2016, kdy voliči v Británii rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

15:40
ING: Trump může ekonomice krátkodobě pomoci, v delším horizontu může uškodit

Ekonomický výhled pro Spojené státy v dalším funkčním období Donalda Trumpa je krátkodobě příznivý, avšak střednědobé až dlouhodobé dopady jsou spíše nejisté a některé návrhy by ekonomice uškodily. V povolební analýze to dnes uvedli ekonomové nizozemské banky ING. Zejména přísná imigrační politika, deportace zahraničních pracovníků bez dokladů, obchodní bariéry a rostoucí vládní dluh mohou podle nich představovat výrazné překážky pro další růst ekonomiky.

16:10
Trumpovi popřál i brazilský prezident, mexická prezidentka čeká na konec sčítání

Donaldu Trumpovi k vítězství v prezidentských volbách poblahopřál i brazilský levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který přitom minulý týden označil za lepší budoucí americkou prezidentku Kamalu Harrisovou. Gratulaci zaslal Trumpovi krajně pravicový argentinský prezident Javier Milei, který mu také mimo jiné vzkázal, že může počítat s Argentinou při plnění jeho úkolu "udělat Ameriku znovu skvělou". Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová dnes na pravidelné ranní tiskové konferenci uvedla, že "nejsou důvody se znepokojovat" a že si počká na oficiální výsledky amerických voleb.

16:40
Afghánské hnutí Tálibán doufá, že zvolení Trumpa otevře novou kapitolu vztahů

Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán doufá, že znovuzvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA otevře novou kapitolu vztahů mezi Kábulem a Washingtonem, píše agentura AFP s odvoláním na dnešní vyjádření radikálního islamistického hnutí. Donald Trump během svého prvního prezidentského mandátu s Tálibánem podepsal mírovou dohodu.

Mluvčí afghánského ministerstva zahraničí na sociální síti X uvedl, že doufá v "hmatatelný pokrok ve vztazích" a že Kábul a Washington "budou moci otevřít novou kapitolu".

17:10
NYT: USA stojí na pokraji autoritářského stylu vlády, jaký ještě nezažily

Spojené státy stojí na pokraji autoritářského stylu vlády, jaký ve své 248leté historii ještě nezažily, píše v komentáři liberální list The New York Times (NYT) po vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Naproti tomu server konzervativní televize Fox News jeho výhru nad demokratkou Kamalou Harrisovou vnímá jako vítězství Američanů, které opustily elity a Demokratická strana.

17:40
Výsledek voleb v USA oslabil korunu vůči dolaru o desítky haléřů

Koruna zareagovala na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách oslabením. Její kurz dnes kolem 17:00 činil 23,59 Kč/USD a oproti úternímu podvečeru tak byla o 34 haléřů slabší. Ve vztahu k jednotné evropské měně koruna prakticky stagnovala, polepšila si o jeden haléř na 25,34 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

18:56
Republikáni po čtyřech letech ovládli Senát, projekce jim přisuzují 52 křesel

Republikáni po čtyřech letech získali ve stočlenném Senátu USA většinu nejméně 52 křesel. Ve svých propočtech se na tom shodují agentura AP a zpravodajská stanice CNN. Republikán Donald Trump navíc v prezidentských volbách porazil demokratku Kamalu Harrisovou, a republikánská většina v Senátu mu tak může usnadnit prosazování volebního programu. Nové rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, kde dosud měli většinu republikáni, je prozatím nejasné. Podle průběžných výsledků ale i zde vedou republikáni.

19:30
Pavel: Zájmem je, aby vztahy mezi Evropou a USA zůstaly co nejlepší

Zájmem je, aby vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zůstaly co nejlepší bez ohledu na to, kdo s kým vycházel lépe, či hůře. V komentáři k výsledkům amerických prezidentských voleb, v nichž zvítězila bývalá hlava státu Donald Trump, to řekl český prezident Petr Pavel novinářům v Bernu. Později na tiskové konferenci uvedl, že se nedomnívá, že by Trumpovo druhé funkční období mělo zásadně narušit transatlantickou vazbu. Bilaterální jednání očekává případně až později.

20:08
Harrisová v telefonátu s Trumpem uznala svou porážku v prezidentských volbách

Demokratka Kamala Harrisová dnes v telefonátu s republikánem Donaldem Trumpem uznala svou porážku v prezidentských volbách a pogratulovala exprezidentovi k vítězství, uvádějí agentury AFP a Reuters. V 16:00 místního času (22:00 SEČ) se očekává projev Harrisové k výsledku hlasování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist