Zemské volby ve východoněmeckém Durynsku vyhrála strana Alternativa pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. V Sasku, které hraničí s Českem, AfD skončila těsně druhá za Křesťanskodemokratickou unií (CDU) současného zemského premiéra Michaela Kretschmera. V obou případech strana získala přes 30 procent hlasů. Pro strany celoněmecké vládní koalice kancléře Olafa Scholze volby skončily debaklem. Vyplývá to z prognóz, které v neděli večer po uzavření volebních místností zveřejnily veřejnoprávní stanice ARD a ZDF. První průběžné výsledky se od odhadů příliš neliší.
Pokud se prognózy potvrdí, bude to poprvé od druhé světové války, kdy v zemských volbách zvítězila strana řazená ke krajní pravici.
V Durynsku získala podle prognózy AfD 30,5 procenta hlasů, druhá CDU výrazně zaostala - získala 24,5 procenta. V Sasku je rozdíl mezi prvním a druhým místem výrazně menší: CDU získala podle prognózy 31,5 procenta hlasů, AfD 30 procent.
Vítězi eurovoleb v Německu jsou pravicoví extremisté. Politici neví, co si počít a jestli je možné je ještě izolovat
Saský premiér Kretschmer (CDU) označil odhad výsledků za "důvod k oslavám", podle něj jde také o vzkaz vládním stranám v Berlíně, že jsou lidé zklamaní z jejich politiky. Konzervativní unie CDU/CSU je ve Spolkovém sněmu v opozici. Předák durynských křesťanských demokratů Mario Voigt uvedl, že navzdory druhému místu by měla právě jeho strana sestavovat zemskou vládu. S AfD Voigt spolupracovat odmítl.
Lídr AfD v Durynsku Björn Höcke označil výsledek své strany za "historické vítězství" a prohlásil, že je připraven převzít vládní zodpovědnost. Höcke je jednou z nejkontroverznějších tváří strany a patří k jejímu národoveckému křídlu. Vystudovaného učitele dějepisu soud opakovaně potrestal pokutou za použití nacistického hesla Vše pro Německo. V minulosti Höcke například požadoval změnu přístupu k německým dějinám o 180 stupňů. Spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová označila odhad výsledku voleb v Sasku a Durynsku za rekviem Scholzovy vlády.
AfD je kvůli krajně pravicovým aktivitám v hledáčku spolkové kontrarozvědky. Durynská i saská tajná služba ji dokonce označují za stranu s prokazatelně extremistickými snahami.
V obou takzvaných nových spolkových zemích, které vznikly po zániku Německé demokratické republiky (NDR), se na třetím místě umístila nová levicová protestní strana Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW), která se odštěpila od postkomunistické Levice. Stranou se stala teprve v lednu. V Durynsku získala podle odhadu 16, v Sasku 12 procent hlasů. Vzhledem k tomu, že většina zavedených stran odmítá spolupráci s AfD, mohla by se BSW dostat do obou zemských vlád. Spolupředsedkyně a zakladatelka BSW Wagenknechtová v prvním projevu po zveřejnění prognóz uvedla, že BSW v těchto volbách "psala dějiny". BSW kombinuje levicovou hospodářskou politiku a politiku skeptickou k imigraci. Kritizuje rovněž protiruské sankce a vyzývá k jednání s Ruskem o dosažení míru na Ukrajině, kterou Moskva před dvěma a půl lety napadla.
Fiaskem skončily dnešní zemské volby pro strany celoněmecké vlády. Scholzovi sociální demokraté (SPD), kteří v roce 2021 vyhráli spolkové volby, získali nyní v Sasku podle prognózy jen 8,5 procenta hlasů, v Durynsku sedm procent. Podle agentury DPA je výsledek sociálních demokratů v Durynsku nejhorším výsledkem v zemských volbách od vzniku spolkové republiky v roce 1949. Zelení se do durynského sněmu vůbec nedostali, v Sasku zřejmě překonali pětiprocentní hranici jen o půl procentního bodu. Třetí formace Scholzovy koaliční vlády - liberální Svobodná demokratická strana (FDP) - se nedostala ani do jednoho ze zemských parlamentů. Rozpad vlády v Berlíně se ale kvůli tomu nečeká. Řádné celoněmecké volby se budou konat příští rok v září. Strany vládní koalice by v nich nyní podle průzkumů získaly 29 až 34 procent hlasů. V roce 2021 to bylo 52 procent.
Spolupředsedkyně SPD Saskia Eskenová vyzvala svého spolustraníka Scholze, aby ve vládě více prosazoval sociálnědemokratická témata. Za špatný výsledek vládních stran podle ní mohou i "neustálé hádky" uvnitř koalice. To připustil také spolupředseda zelených Omid Nouripour. Předseda FDP na síti X napsal, že výsledky voleb v Sasku a Durynsku jsou bolestivé, boj za liberální hodnoty podle něj ale strana nevzdává.
V Durynsku se do zemského sněmu dostala podle prognóz ještě Levice současného premiéra Boda Ramelowa. Získala ale jen 12,5 procenta hlasů. V roce 2019 to bylo ještě 31 procent. V Sasku Levice nepřekonala pětiprocentní hranici.
Jednání o zemských vládách mohou být náročná. Podle prognózy by mohla v Sasku pokračovat koalice CDU, SPD a zelených. V Durynsku by mohla vzniknout vláda CDU, BSW a SPD. Spolupráci s AfD zbylé strany vylučují.
Předvolební kampaň se podle německých médií nesoustředila na regionální témata, dominovala jí snaha opozice využít nespokojenosti se spolkovou vládou kancléře Scholze. Na mítincích se často hovořilo o válce na Ukrajině, drahých energiích, kriminalitě a migraci. Debatu o posledním z témat vyhrotil teroristický útok v Solingenu, při kterém před týdnem mladý Syřan zavraždil tři lidi a dalších osm zranil. Šestadvacetiletý útočník je neúspěšným žadatelem o azyl, kterého se nepodařilo odsunout.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist