Nově zvolený britský premiér Keir Starmer slíbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že Londýn bude nadále podporovat Ukrajinu, která se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Informovala o tom kancelář ministerského předsedy na svém webu. Zelenskyj na síti X napsal, že státníci spolu mimo jiné projednali přípravu stoleté dohody o partnerství mezi zeměmi.

Starmer se úřadu ujal v pátek poté, co jeho Labouristická strana zvítězila ve čtvrtečních parlamentních volbách. Zelenskyj byl jedním z prvních světových státníků, kteří novému premiérovi Británie pogratulovali. Později napsal, že s šéfem nové vlády hovořil v den jeho nástupu do úřadu a vyjádřil vděčnost za příslib v pokračování podpory Londýna Kyjevu.

„Koordinovali jsme pozice před summitem NATO ve Washingtonu a dalšími mezinárodními událostmi. Diskutovali jsme také o způsobech posílení našeho partnerství, včetně přípravy bezprecedentní stoleté dohody o partnerství mezi Ukrajinou a Spojeným královstvím,“ napsal Zelenskyj s odkazem na jednání Severoatlantické aliance, které se bude konat příští týden.

Starmerova kancelář mimo jiné sdělila, že státníci spolu hovořili v pátek odpoledne a premiér ujistil prezidenta o neochvějném závazku Británie vůči Ukrajině. Změna vlády v Británii nebude mít žádný vliv na podporu Londýna Ukrajině a Británie bude nadále poskytovat zemi obrannou podporu, kterou potřebuje kvůli ruské agresi, stojí v prohlášení úřadu britského premiéra. Ten dodal, že doufá v brzké osobní setkání.

Zelenskyj už v pátek poděkoval také bývalému premiérovi Británie Rishimu Sunakovi, jehož Konzervativní strana ve volbách prohrála, za dosavadní podporu jeho země.

Noční útoky dronů na Ukrajině

Ukrajina i Rusko hlásí noční útoky bezpilotních letounů na své území. Ukrajinské letectvo dnes ráno informovalo o sestřelení 24 z celkových 27 ruských dronů. Ruské ministerstvo obrany informuje o likvidaci osmi ukrajinských bezpilotních letounů. Ani jeden z úřadů nezmínil škody, Moskva neuvádí ani kolik dronů celkem zaznamenala. Z obou zemí ale přicházejí zprávy o škodách.

„Obráncům nebe se tuto noc podařilo zasáhnout 24 ‚šáhedů‘ v Dněpropetrovské, Poltavské, Záporožské, Chersonské, Charkovské, Doněcké, Sumské, Černihivské, Vinnycké, Kyjevské, Kirovohradské a Mykolajivské oblasti,“ uvedly ukrajinské vzdušné síly na platformě Telegram. Kde zaútočily zbylé tři drony typu Šáhed, letectvo neuvádí.

Podle serveru Ukrajinska pravda jsou škody na energetické infrastruktuře v Sumské oblasti, která se nachází na severovýchodě země u hranic s Ruskem. V regionu jsou hlášeny výpadky v dodávkách elektrického proudu. Ukrajinská energetická společnost Ukrenerho informuje o poškození energetického zařízení v Sumské oblasti. Ukrajinské úřady zatím v souvislosti s těmito útoky nehovoří o obětech nebo zraněných.

Ruské ministerstvo obrany mezitím podle státní agentury TASS informovalo o sestřelení sedmi ukrajinských dronů nad Kurskou a jedním nad Belgorodskou oblastí. Zpráva ruského resortu obrany přitom neříká nic o nočním dronovém útoku na Krasnodarský kraj a jeho odražení, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Operační štáb tohoto regionu, jenž se nachází na jihozápadě Ruska u Černého a Azovského moře, přitom v noci na dnešek tvrdil, že tam protivzdušná obrana sestřelila několik bezpilotních stojů. Padající trosky podle něj poškodily komunikační věž a způsobily požár nádrží ve skladu pohonných hmot.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist