Ukrajinské ozbrojené síly ve čtvrtek potvrdily ústup ze čtvrti Novyj ve východoukrajinském městě Časiv Jar. Získání kontroly nad oblastí ve středu oznámilo ruské ministerstvo obrany, o postupu ruských jednotek v tomto strategicky významném městě informovali i ukrajinští analytici z projektu DeepState, který má blízko k ukrajinské armádě.

„Pozice našich obránců byly zničeny a velení se rozhodlo ustoupit na bezpečnější a lépe připravené pozice,“ uvedl mluvčí ukrajinských sil na východní Ukrajině Nazar Vološyn. Snaha o udržení čtvrti by podle něj mohla vést k těžkým ztrátám na straně Ukrajiny.

Ruskem dobytá čtvrť Novyj se nachází východně od kanálu Siverskyj Doněc-Donbas, zatímco většina města leží na západ od něj. Podle serveru Meduza ukrajinské a ruské jednotky bojovaly o oblast čítající zhruba desítku ulic několik týdnů.

Ruská armáda nyní podle Vološyna pokračuje v ostřelování zbytku města v naději, že nad ním plně získá kontrolu. Vojáci Moskvy za posledních 24 hodin na město zaútočili celkem 238krát, uvedl mluvčí, podle kterého dělostřelecká palba většinou směřovala na jih města.

Skupina DeepState ve středu uvedla, že čtvrť Novyj boje zcela „srovnaly se zemí“. I podle analytiků by setrvání ukrajinské armády v této části města vedlo ke „zvýšeným ztrátám“. „Rozhodnutí odejít z tohoto distriktu je proto logické, i když obtížné,“ uvedli ve středečním příspěvku na Telegramu analytici.

Ruská armáda v posledních měsících na frontě přebírá iniciativu a pomalu, ale jistě obsazuje další ukrajinské území, píše agentura AFP. Ruští vojáci se snaží zejména proniknout ukrajinskými obrannými liniemi na východě a zmocnit se průmyslového Donbasu. Ten nemá Moskva plně pod kontrolou ani více než dva roky po začátku invaze na Ukrajinu a deset let poté, co tam iniciovala rozpoutání separatistického konfliktu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist