Pondělní rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu je podle deníku The New York Times (NYT) pro bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa, stejně jako pro budoucí prezidenty, kteří by se rozhodli porušovat zákon či ústavu, dárkem nevyčíslitelné hodnoty. Nejvyšší soud Spojených států vrátil nižší instanci k posouzení otázku, zda má Trump imunitu vůči trestnímu stíhání za snahu zvrátit poslední prezidentské volby.

Konzervativní většina Nejvyššího soudu v poměru šesti ku třem rozhodla, že činnosti, které jsou pro prezidentský úřad klíčové, mají „absolutní imunitu“ před trestním stíháním. Zároveň podle soudu lze předpokládat, že se imunita vztahuje i na činnosti, které pouze souvisejí s prezidentovými povinnostmi, což značně ztěžuje případné stíhání, píše NYT.

Rozhodnutí soudu, které NYT označuje za jedno z nejzásadnějších verdiktů ohledně prezidentských pravomocí, bude mít krátkodobé i dlouhodobé dopady.

V krátkodobém horizontu odsouvá proces s Trumpem za pokus zvrátit výsledek prezidentských voleb v roce 2020. Trump přitom v letošních volbách usiluje o návrat do Bílého domu, proti němu stojí současný prezident Joe Biden, který jej posledně porazil, a nyní usiluje o znovuzvolení.

Dlouhodobější dopad rozhodnutí NYT označuje za vážnější, jelikož by mohlo ohrozit ústavu i vládu USA. Do pondělí v USA platilo, že nikdo nestojí nad zákonem, píše list. Ve stejný týden, kdy USA slaví získání nezávislosti, soud podle jedné z nesouhlasících soudkyň vytvořil pro prezidenty takzvanou „zónu bez zákona“, čímž posunul USA blíž k nekontrolované politické moci, která je v rozporu s obsahem americké Deklarace nezávislosti. Trump, jehož nedávné odsouzení v New Yorku podle NYT představuje jen nejnovější z příkladů, jak pohrdá hranicemi zákona, by se přitom mohl vrátit do Bílého domu již za několik měsíců.

Po pondělním stanovisku soudu mohou prezidenti USA stále čelit takzvanému impeachmentu, neboli ústavní žalobě, avšak podle NYT je nyní těžké si představit, že by mohli být stíháni. Kdysi nemyslitelných činů, jako je podněcování k povstání v sídle Kongresu, by se tak prezidenti mohli dopouštět bez obav, že skončí ve vězení nebo že budou postaveni před soud, napsal deník.

Soudkyně Sonia Sotomayorová ve svém nesouhlasném stanovisku spolu s dalšími dvěma liberálními soudci uvedla, že rozsudek vytváří řadu „nočních můr“, pokud jde o to, co nyní může prezident dělat. Imunitu bude prezident podle ní nově mít i v situaci, kdy by mariňákům nařídil zabít politického rivala, zorganizoval vojenský převrat, aby se udržel u moci, či si vzal úplatek za udělení milosti. „Vztah mezi prezidentem a lidmi, kterým slouží, se nenávratně změnil. Při každém použití úřední moci je nyní prezident králem stojícím nad zákonem,“ uvedla soudkyně.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist