Japonští vědci našli způsob, jak připevnit živou kůži vyvinutou s pomocí lidských buněk na obličej robotů, aby dosáhli realističtějšího úsměvu a dalších mimických výrazů. Informovala o tom agentura AFP.

Experti z tokijské univerzity zveřejnili výsledky své práce tento týden společně s videonahrávkou slizovitě vypadajícího růžového materiálu, který se roztahuje do lehce zneklidňujícího úsměvu. Stanice BBC konstatovala, že prototyp připomíná spíš ovocné želé než člověka.

Specialisté na biohybridní roboty ale věří, že technologie bude jednoho dne hrát roli při výrobě androidů, kteří vypadají jako lidé a mají také jejich schopnosti. Tradiční humanoidní roboti bývají v současnosti pokryti imitací kůže vyrobené často ze silikonu, která se nepotí a nedokáže se hojit.

Cílem vědců je „vybavit roboty schopností hojení, která je vlastní biologické kůži“, řekl šéf týmu z tokijské univerzity Šódži Takeuči. Krok k tomu vědci učinili, když při předchozích studiích transplantovali kolagen na řeznou ránu v laboratorně vypěstované kůži pokrývající robotický prst, aby ukázali, jak by se mohl zhojit.

Dosavadní snahy připevnit živou kůži na tělo robotů nebyly úspěšné. Vědci z tokijské univerzity nejprve zkusili kůži ukotvit malými háčky, ty ale při pohybu robota kůži poškozovaly. Nakonec experti vyvrtali do těla robota spousty malých otvorů a zaplnili je gelem obsahujícím kolagen. Navrch pak napnuli vrstvu umělé kůže.

Tím napodobili fungování lidské kůže a podkožního vaziva, které je tvořeno pružným kolagenem a tukovou tkání a které kůži spojuje se strukturami nacházejícími se pod ní. Podle Takeučiho ale ještě potrvá řadu let, než se tato technologie stane každodenní realitou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist