Slovenský vládní speciál byl v německém Frankfurtu nad Mohanem v době, kdy tam slovenský národní tým hrál zápas mistrovství Evropy s Belgií. Utkání přihlíželo z tribun několik politiků slovenské vládní koalice včetně předsedy strany SNS Andreje Danka či ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka. Upozornil na to v úterý deník SME, podle nějž nikdo z těchto činitelů neinformoval o pracovní cestě do Německa. Ministerstvo vnitra cestu následně potvrdilo s tím, že šlo o oficiální návštěvu.

Slovenský Airbus A-319 vzlétl z bratislavského letiště v pondělí brzy ráno, aby o hodinu později přistál na letišti Frankfurt-Hahn. Týž den večer pak Danko zveřejnil selfie ze stadionu s textem: „Pozdravujeme z Frankfurtu a držíme palce Slovensku“. Krátce po utkání pak speciál odletěl zpět do slovenské metropole, uvedl SME s odvoláním na veřejně dostupná data portálů Flight Radar a Globe ADSB-Exchange.

Fotografii ze stadionu, kde slovenská reprezentace porazila Belgii nejtěsnějším rozdílem 1:0, si pořídil a na sociálních sítích zveřejnil také ministr práce Erik Tomáš a podle informací SME rovněž pověřený předseda parlamentu Peter Žiga, ministr školství Tomáš Drucker a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Všichni jsou členy vládní strany Hlas – sociální demokracie.

„Žádný z představitelů vlády neavizoval, že by měl v pondělí v Německu pracovní program,“ napsal list SME.

Uvedl také, že vládní politici sledovali zápas ze sektoru, kde měli zdarma jídlo a nápoje. Vstupenky do této zóny na páteční zápas Slovenska s Ukrajinou stojí až 2500 eur (asi 62 000 korun). Náklady na zpáteční let vyčíslil deník na zhruba 30 000 eur (743 000 korun). Vládní speciál vezl do Frankfurtu minulý týden také slovenskou fotbalovou reprezentaci.

Slovenské ministerstvo vnitra, které o využití vládních speciálů rozhoduje, následně ve stanovisku zaslaném médiím uvedlo, že „v žádném případě nešlo o volnočasovou aktivitu ústavních činitelů“.

„Návštěva úvodního zápasu naší fotbalové reprezentace na ME (...) se uskutečnila na základě oficiálního pozvání Slovenského fotbalového svazu a také Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) pro zástupce vlády SR a Národní rady SR, což je běžné všude ve světě na podporu národního mužstva na takto významné sportovní akci,“ uvedlo ministerstvo.

Podle něj do Frankfurtu cestovali dva místopředsedové parlamentu, tři ministři, dva státní tajemníci, asi 20 zástupců různých ministerstev a představitelé policie. Součástí cesty byly podle ministerstva rovněž setkání se zástupci belgické vlády a starostou města Frankfurt nad Mohanem.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist