Strana Africký národní kongres (ANC) ve středečních volbách v Jihoafrické republice po třech desetiletích u moci přišla o parlamentní většinu. Oficiální výsledky hlasování dnes oznámila volební komise. Generální tajemník ANC Fikile Mbalula uvedl, že strana bude jednat se všemi, aby zajistila Jihoafrické republice stabilní koalici. ANC získal v parlamentu 159 ze 400 křesel, informovala BBC.

„Byly to nejtěžší volby v našich dějinách,“ řekl předseda volební komise Mosotho Moepya. „Byly svobodné a spravedlivé,“ dodal. Zároveň středeční parlamentní volby označil za „klíčový okamžik v jihoafrické historii“. Poprvé po 30 letech totiž ztratila absolutní většinu v parlamentu původní strana Nelsona Mandely Africký národní kongres.

„Nemáme důvod k oslavám,“ uvedl generální tajemník ANC Mbalula na dnešní tiskové konferenci. Po sečtení 99,95 procenta hlasů dosáhl ANC podle volební komise zisku 40,18 procenta, což představuje ztrátu přibližně 17 procentních bodů ve srovnání s posledními parlamentními volbami v roce 2019.

„Výsledky vysílají jasný signál,“ řekl Mbalula. „Chceme ujistit obyvatele Jihoafrické republiky, že je vyslyšíme. Slyšíme jejich obavy, frustraci a nespokojenost,“ uvedl generální tajemník ANC.

Africký národní kongres, který i přes vysoké volební ztráty získal nejvíce hlasů a bude moct obsadit 159 křesel ze 400, chce podle Mbaluly nyní sestavit stabilní a efektivní vládu, která prosadí zásadní ekonomické a sociální reformy. Strana povede v příštích dnech koaliční rozhovory s dalšími stranami.

Volební komise uvedla, že stranou s druhým nejvyšším počtem křesel je opoziční Demokratické spojenectví (DA) s 87 křesly. A třetí nejsilnější stranou se stala nově založená radikální formace Kopí národa (uMkhonto we Sizwe, MK; má stejný název jako někdejší ozbrojená složka ANC, která působila v letech 1961–1994) s počtem 58 křesel.

Strany se musí dohodnout na podobě koalice během příštích 14 dnů, uvádí agentura Reuters.

Mbalula také prohlásil, že ANC nepodlehne tlaku ostatních stran, aby současný prezident Cyril Ramaphosa odstoupil. Ramaphosa byl někdejším hlavním vyjednavačem Nelsona Mandely o ukončení apartheidu.

Řada předvolebních odhadů a médií upozorňovala, že by ANC mohl přijít o parlamentní většinu, přičemž poukazovala na pokles podpory, který strana zaznamenala v posledních letech.

Přestože je Jihoafrická republika považována za ekonomicky nejvyspělejší africkou zemi, potýká se s velkými nerovnostmi. Podle Světové banky dosahuje v JAR míra nezaměstnanosti 32 procent, což je nejvíce na světě, a více než polovina Jihoafričanů žije v chudobě. Miliony obyvatel z řad chudé černošské většiny mají podle agentury AP pocit, že ANC 30 let od konce apartheidu, který brutálně utlačoval černochy ve prospěch bílé menšiny, dostatečně nezlepšil jejich život.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist