Některé z nakoupených dělostřeleckých nábojů nemohou být dodána na Ukrajinu tak rychle, jak bylo plánováno, kvůli jejich špatné kvalitě. Vzrostly také ceny munice. Listu Financial Times (FT) to řekl majitel české společnosti Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad, jehož firma pořizuje jménem české vlády v rámci české iniciativy na pomoc Ukrajině dělostřelecké granáty v Africe nebo Asii. U některých nábojů je CSG podle něj nucena doplňovat chybějící komponenty z vlastní výroby.

„Cena se zvyšuje každý týden a existuje velký problém se součástkami,“ řekl Strnad listu. K prudkému nárůstu cen omezeného množství nábojů, které bylo možné nakoupit mimo země Evropské unie, přispívá podle něj právě ruská válka proti Ukrajině. Strnad zároveň upozornil, že česká iniciativa zůstává „na dobré cestě“ a CSG je odhodlána dodat jí alokovanou část dodávek. Munice se začne na Ukrajinu dostávat v červnu, uvedl.

Skupina CSG se v pátek proti interpretaci výroků Michala Strnada ohradila. Plné znění reakce čtěte na konci textu.

S návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo EU přišel český premiér Petr Fiala na unijním summitu v únoru. Česko funguje jako zprostředkovatel a propojuje jednotlivé země s dodavateli vojenského vybavení. Česká vláda přitom požádala CSG a další menší české zbrojařské společnosti, aby působily jako zprostředkovatelé a získávaly náboje ze zemí mimo EU, píše Financial Times.

Fiala v úterý řekl, že do české muniční iniciativy přispělo 15 zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance částkou přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí na Ukrajinu v červnu, doplnil šéf vlády. Země podle něj může čekat první zásilku v příštích dnech.

Ukrajinští vojáci si stěžují na nedostatek náhradních dílů k západním tankům

Ukrajina, která se brání ruské vojenské agresi už třetím rokem, se potýká s nedostatkem vojáků a munice. Strnad řekl, že před dvěma lety varoval politiky, že přístup k dělostřeleckým granátům může ovlivnit výsledek války, ale bez úspěchu. „Nemysleli si, že by mohla přijít nějaká válka, kde by dělostřelectvo hrálo hlavní roli. Všichni přemýšleli o dronech, umělé inteligenci a nových trendech,“ řekl.

Vyjádření CSG

Munice pro Ukrajinu nemá problémy s kvalitou

Vyjádření k článkům českých médií, které přebírají článek Financial Times o české muniční iniciativě zveřejněný 30. 5. 2024

Děkujeme médiu Financial Times za zpravodajství o české muniční iniciativě. Autor článku odvedl vynikající práci a důkladně analyzoval tento projekt, který je nesmírně významný pro obranyschopnost Ukrajiny. Upozorňujeme ale na významový posun, ke kterému došlo zejména při přebírání obsahu článku Financial Times v českých médiích, jehož výsledkem je nepravdivá informace, že munice pro Ukrajinu má problémy s kvalitou.

V rozhovoru majitele CSG pro Financial Times nebyla zmiňována a řešena kvalita munice dodávaná v rámci české muniční iniciativy pro Ukrajinu. Informace, že je část dodávané munice nekvalitní, není správnou interpretací výroků majitele CSG. Nic takového nebylo řečeno a žádnou citaci, kde by se majitel CSG ke kvalitě dodávané munice vyjadřoval, ostatně článek Financial Times neobsahuje. Proto uvádíme nesprávnou informaci, že část munice pro Ukrajinu je nekvalitní, na pravou míru.

Dodávky munice pro Ukrajinu v rámci české muniční iniciativy lze rozdělit do několika skupin. Zaprvé se jedná o novou munici, která se kompletně vyrábí ve společnostech CSG. Zadruhé se jedná o novou munici, která je vyráběna v zahraničí u partnerů skupiny CSG. Zatřetí se jedná o výkup skladových zásob z různých zahraničních zdrojů.

U této třetí skupiny, tedy munice ze skladových zásob, musíme nahradit některé z jejích komponent nově vyráběnými komponenty z naší produkce, aby byla zajištěna plná kompatibilita s houfnicemi, které používají ukrajinské ozbrojené síly. Jedná se například o iniciátory M-82, které vyrábíme a dodáváme v rámci české muniční iniciativy, protože původní iniciátor dodávaný partnery je pro houfnice používané na Ukrajině nepoužitelný.

Všechna munice dodávaná společností CSG na Ukrajinu tedy plní kvalitativní požadavky a kvalita je důsledně kontrolována při jejím odebrání. Není třeba jí ‚opravovat‘, ale doplnit novými komponenty.

Společnosti skupiny CSG splní všechny své závazky v rámci české muniční iniciativy v požadované kvantitě i kvalitě.

Ukrajinští vojáci si stěžují na nedostatek náhradních dílů k západním tankům

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist