Obchodní loď plující v Rudém moři u jemenského pobřeží v úterý začala nabírat vodu a naklonila se poté, co se stala terčem útoku tří raket. Informovaly tom světové tiskové agentury s odvoláním na britskou agenturu pro námořní bezpečnost Ambrey. Stejné plavidlo následně ohlásilo další škody po novém úderu, uvedla večer britská vojenská služba UKMTO.

Plavidlo nacházející se necelých 100 kilometrů jihozápadně od jemenského přístavu Hudajdá vyslalo během dne rádiové volání o pomoc s tím, že má poškozený nákladní prostor a nabírá vodu, uvedla Ambrey. „Podle nouzového volání se plavidlo naklání,“ dodala agentura.

Podle dat agentury AP místo útoku odpovídalo poloze kontejnerové nákladní lodi Laax plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Loď má namířeno do přístavu Fudžajra ve Spojených arabských emirátech a spravuje ji řecká společnost Grehel Ship Management.

Členové posádky jsou v bezpečí a s lodí pokračují do dalšího přístavu, uvedla služba UKMTO v aktualizované zprávě o incidentu. Nový útok podle ní přišel, když byla loď zhruba 61 kilometrů severozápadně od jemenského přístavu Muchá.

Řecké zdroje agentury Reuters uvedly, že plavidlo pluje do nejbližšího přístavu, kde posádka určí rozsah škod.

Na nákladní lodě v oblasti Rudého moře i Adenského zálivu útočí už od listopadu jemenští povstalci Húsíové, kteří tak podle svých slov činí v solidaritě s Palestinci ve válce proti Izraeli v Pásmu Gazy. Šíitští rebelové podporovaní Íránem tvrdí, že útočí jen na izraelská plavidla či na lodě jeho spojenců, jako jsou Spojené státy, terčem jejich raket a dronů se však opakovaně staly i lodě, které nemají s Izraelem žádnou spojitost.

Útoky významně narušily světovou lodní přepravu a přinutily řadu společností, aby svá plavidla posílaly raději delší a dražší trasou kolem jižní Afriky. Spojené státy spolu s Británií na útoky reagovaly vzdušnými údery na pozice povstalců v Jemenu, dosud se jim je však nepodařilo zcela zastavit. V oblasti také působí mezinárodní námořní koalice na ochranu lodní dopravy. K ukončení útoků a bezpečné plavbě v Rudém moři mimo jiné vyzvala Čína.

Agentura AP poznamenala, že v posledních týdnech se intenzita akcí jemenských povstalců snížila, ačkoli Húsíové prohlašují, že se jim podařilo sestřelit několik amerických průzkumných dronů. Podle amerického námořnictva Húsíové od listopadu provedli přes 50 útoků na obchodní lodě, jedno plavidlo zajali a jedno potopili.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist