Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Právo na sebeobranu zahrnuje i právo zasahovat cíle mimo ukrajinské území,“ řekl šéf aliance. Na druhé straně hranice podle něj mohou být odpalovací zařízení, která útočí na Ukrajinu. „Když je Ukrajinci nemohou zasáhnout, je pro ně mnohem těžší se bránit,“ dodal. Stoltenberg se účastní pondělního zasedání ministrů obrany zemí EU, jehož hlavním tématem je právě pomoc Ukrajině.

Šéf NATO svůj postoj k používání západních zbraní v rusko-ukrajinském konfliktu sdělil již v rozhovoru, který minulý pátek uveřejnil týdeník The Economist. „Myslím, že nadešel čas, aby spojenci zvážili, zda neodvolat některá omezení, která zavedli na použití zbraní, které dali Ukrajině,“ uvedl tehdy Stoltenberg. Argumentoval například tím, že v současnosti jsou boje intenzivnější u Charkova, který se nachází nedaleko ruské hranice. Dříve byly hlavním těžištěm bojů ukrajinské regiony okupované Ruskem. Jak Stoltenberg zmínil, někteří spojenci již tato omezení zrušili. Podle týdeníku The Economist se Stoltenbergova výzva týká v první řadě americké administrativy, která chce kontrolovat, na jaké údery Ukrajina používá americké zbraně.

Ke Stoltenbergově výzvě se opatrně postavily Itálie či Španělsko, český premiér Petr Fiala s ní ale souhlasí. "Pokládám to za naprosto logické. Ukrajina jako napadená země má všechna práva k tomu, aby využila všechny možnosti pro svou obranu," uvedl dnes Fiala v Praze před večerní schůzkou s premiéry Dánska, Nizozemska a Lotyšska a s polským prezidentem, se kterými chce hovořit o bezpečnostní spolupráci.

"Je na každé zemi, ať se rozhodne. Myslím ale, že je na čase zvážit zrušení těchto omezení," řekl dnes šéf NATO novinářům v Bruselu. "Máme právo podpořit Ukrajinu a její právo na sebeobranu, to z nás nečiní stranu konfliktu," dodal.

Ruské letecké útoky sílí. Ukrajina hraje o čas, varují američtí novináři

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval již v pondělí na Stoltenbergova dřívější prohlášení a prohlásil, že Severoatlantická aliance je přímým účastníkem konfliktu na Ukrajině. Aliance pod vedením Spojených států se podle Peskova snaží konflikt eskalovat vojenskou rétorikou.

Podle Stoltenberga nyní Ukrajina nejvíce potřebuje systémy protivzdušné obrany. "Se spojenci v NATO i v EU pracujeme na navýšení dodávek munice i protivzdušné obrany, zejména střel Patriot," řekl dnes šéf NATO s tím, že určitého pokroku se již podařilo dosáhnout, nicméně je potřeba dodávky urgentně navýšit. "Tato válka může skončit zítra, jestliže se země, která ji začala, tedy prezident Putin, rozhodne, že přestane útočit na Ukrajinu. To se ale neděje a naopak útoků přibývá," dodal Stoltenberg.

Ruské letecké útoky sílí. Ukrajina hraje o čas, varují američtí novináři

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist