Při nedělní nehodě vrtulníku zahynuli íránský prezident Ebrahím Raísí (63) a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján (60), potvrdila dnes íránská státní televize. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí následně v zemi vyhlásil pět dní smutku a výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara. Ten zemi povede do prezidentských voleb, které se musí uskutečnit maximálně do 50 dní. V reakci na Raísího úmrtí soustrast či zármutek vyjádřili představitelé arabských i asijských zemí, Ruska či Evropské unie.

Třiašedesátiletý Raísí, zastánce tvrdé linie, který byl dlouho považován za potenciálního nástupce nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, zahynul při havárii vrtulníku v hornatém terénu nedaleko ázerbájdžánských hranic. Raísí a Amírabdolláhján společně s dalšími sedmi lidmi, včetně guvernéra íránské provincie Východní Ázerbájdžán, se přesouvali ze slavnostního otevření přehrady s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. V místech byl silný déšť, mlha a vítr. Podle státní televize helikoptéra patrně narazila do horského vrcholu. Záchranné složky vrak stroje nalezly až v pondělí brzy ráno a brzy poté íránská státní média potvrdila Raísího úmrtí.

V reakci na potvrzení úmrtí se sešli k mimořádnému jednání zástupci tří větví státní moci; zákonodárné, soudní a výkonné, kterou už zastupoval viceprezident Mochbar. Chameneí ho krátce poté dočasně pověřil výkonem prezidentské funkce. Mochbar má podle Chameneího i íránské ústavy maximálně 50 dní na uspořádání prezidentských voleb.

Chameneí vyjádřil v reakci na smrt politiků soustrast a vyhlásil pět dní státního smutku, který bude také jeden den držet Pákistán a tři dny Libanon.

Vědkyně varuje před domino efektem z Íránu. Může to ohrozit celý svět

Íránu v souvislosti se smrtí Raísího kondoloval čínský prezident Si Ťin-pching či ruský prezident Vladimir Putin, kteří Raísího označili za dobrého přítele svých národů. Teherán podle západních rozvědek předal Rusku dodávky dronů, které ruská armáda denně používá k útokům proti Ukrajině.

Izrael, který je pro režim v Teheránu úhlavním nepřítelem, nebyl nijak zapojen do smrti Raísího, řekl agentuře Reuters nejmenovaný izraelský zdroj, na oficiální reakci Tel Avivu se stále čeká.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že Raísího považoval za "cenného kolegu a bratra". Zármutek vyjádřili také jeho egyptský protějšek Abdal Fattáh Sísí, indický premiér Narénda Módí, katarský emír Tamim bin Hamad Sání, syrský prezident Bašár Asad či irácký premiér Muhammad Súdání.

Smutek nad smrtí Raísího vyjádřilo rovněž islamistické radikální hnutí Hamás, proti kterému Izrael vede od loňského října válku v Pásmu Gazy. Hamás v kondolenci zdůraznil, že íránský prezident podporoval palestinský odpor. Soustrast vyjádřilo také Íránem podporované libanonské šíitské hnutí Hizballáh či jemenští šíitští povstalci Húsíové.

Šéf Evropské rady Charles Michel vyjádřil lítost nad úmrtím Raísího jménem Evropské unie, která Teherán kritizuje Írán za porušování lidských práv, dodávání zbraní Rusku i za jeho podporu húsíjských rebelů v Jemenu.

Vědkyně varuje před domino efektem z Íránu. Může to ohrozit celý svět

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist