Ruskou rafinerii v Slavjansku na Kubáni, na ruské straně Azovského moře, zasáhly ukrajinské drony a v neděli kvůli tomu zařízení muselo přerušit provoz. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na vedení podniku. Místní úřady oznámily dopad šesti dronů v areálu rafinerie. Ruské i ukrajinské úřady hlásily v neděli ráno i další vzdušné útoky.

Podle bezpečnostního ředitele rafinerie ve Slavjansku Eduarda Trudněva je závod nyní uzavřen. „Sčítáme škody,“ řekl Interfaxu.

Šéf Slavjanského okresu v Krasnodarském kraji na jihu Ruska Roman Siňagovskij předtím na komunikační platformě Telegram uvedl, že v noci na neděli zasáhlo areál rafinerie šest bezpilotních prostředků. Úřady dříve hovořily o dopadu jednoho dronu, který ale nezpůsobil žádný požár.

Ruské ministerstvo obrany v neděli sdělilo, že systémy protivzdušné obrany v noci zničily devět raket ATACMS a jeden bezpilotní prostředek nad Ruskem okupovaným ukrajinským poloostrovem Krym, tři drony nad pohraniční Belgorodskou oblastí a rovněž 57 dronů nad Krasnodarským krajem.

Ruskem dosazený gubernátor Krymu Michail Razvožajev uvedl, že protivzdušná obrana odrážela vzdušný útok na Sevastopol. Podle něj nebyly zaznamenány „žádné škody na civilní infrastruktuře“.

Informace médií o zásahu skladu ropy v ruském Vyborgu poblíž finských hranic místní úřady popřely. „V budově starého vyborgského ropného skladu došlo k výbuchu spojeného s použitím pyrotechnických prostředků. Nejsou žádní zranění, nebezpečí ani požár,“ uvedl gubernátor Leningradské oblasti Alexandr Drozdenko.

Vzdušné útoky Ruska v neděli hlásila také Ukrajina. „V Kyjevské, Oděské, Mykolajivské, Sumské, Vinnycké, Žytomyrské, Čerkaské a Chersonské oblasti bylo sestřeleno všech 37 bojových dronů Šáhed,“ uvedlo ukrajinské letectvo.

Agentura DPA s odkazem na ukrajinská média uvedla, že na řadě míst Ukrajiny byly slyšet exploze. Není však jasné, zda byly způsobeny prací protivzdušné obrany či dopady dronů či raket na cíl.

Informace válčících stran nebylo možné bezprostředně ověřit. Od zahájení ruského útoku v ukrajinské Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny začátkem tohoto měsíce hlásí Rusko nárůst počtu ukrajinských vzdušných útoků na své území.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist