Ruská armáda nedisponuje dostatečným počtem vojáků k dosažení strategického průlomu v oblasti Charkova na severovýchodě Ukrajiny. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek prohlásil americký generál Christopher Cavoli, který je vrchním velitelem sil Severoatlantické aliance v Evropě, po jednání šéfů generálních štábů členských zemí NATO v Bruselu. Ukrajinské síly podle něj udrží v regionu své pozice.

"Rusové nedisponují počtem potřebným ke strategickému průlomu," řekl Cavoli. "Přesněji řečeno, nemají k tomu dovednosti a schopnosti, aby to dokázali, a aby operovali v rozsahu nezbytném k využití jakéhokoli průlomu ke strategické výhodě,“ dodal. Podle Cavoliho mají schopnost dosáhnout lokálních pokroků, ale zaznamenali také ztráty. Neuvedl žádné údaje o počtu vojáků, které Rusko v oblasti nasadilo.

Minulý týden Rusko obnovilo pozemní ofenzivu na severu Charkovské oblasti a otevřelo tím novou frontu. Podle dřívějších informací agentury AP se tam následně zmocnilo území o rozloze přibližně 100 až 125 kilometrů čtverečních, což zahrnuje přibližně sedm vesnic. Rusko podle Reuters tvrdí, že obsadilo 12 obcí.

Ruské letecké útoky sílí. Ukrajina hraje o čas, varují američtí novináři

Kreml zároveň postupuje při zvyšování svých průmyslových kapacit v obranném sektoru rychleji než Evropa a Severní Amerika, řekl po jednání Vojenského výboru NATO v Bruselu jeho předseda, admirál Rob Bauer. Uvedl, že brzy očekává "vážné zlepšení“ v množství munice, kterou ukrajinské síly dostanou. Podle oficiálních představitelů ruské síly v tomto ohledu někdy převyšují ukrajinské jednotky i desetkrát. Cavoli řekl, že spojenci nyní dodávají "obrovské množství“ munice a systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu a "značné množství“ obrněných vozidel, které pomohou v boji proti postupu u Charkova. "Jsem ve velmi úzkém kontaktu s našimi ukrajinskými kolegy. A jsem přesvědčen, že se jim podaří udržet linii,“ řekl.

Kyjev oznámil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli situaci na frontě zrušil plánované zahraniční návštěvy. Zelenskyj ve čtvrtek uvedl, že se vypravil do Charkova, kde jednal s veliteli ukrajinské armády. Situace je podle něj k dnešnímu dni obecně pod kontrolou, ale zůstává extrémně složitá.

Ukrajinský generální štáb ve své dopolední operační svodce uvedl, že jeho vojáci zmařili plány ruských invazních sil vklínit se co nejvíce do nitra zástavby příhraničního města Vovčansk a usadit se tam. „Ukrajinské ozbrojené síly přinutily Rusy výrazně snížit intenzitu jejich akcí,“ uvedlo velení ukrajinské armády. Boje podle něj pokračují na severu města. Také ukrajinský generální štáb uvádí, že situace je pod kontrolou.

Vitalij Gančev, Moskvou dosazený šéf ruské okupační správy Charkovské oblasti, dnes podle agentury Reuters prohlásil, že se ruská armáda chystá dobýt vesnici Lypci. „Nejdůležitějším městem, které je nyní na pokraji úplného osvobození, je nepochybně Volčansk (ukrajinsky Vovčansk),“ řekl ruské televizi Gančev, přičemž použil termín „osvobození“, kterým Rusko pravidelně označuje své dobytí a okupaci ukrajinských území.

Podobná prohlášení stran konfliktu nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu upozornila, že z obou stran o situaci na severu Charkovské oblasti dnes přicházejí protichůdné zprávy. Ruské ministerstvo obrany podle ní uvedlo, že jeho jednotky postoupily do hloubky ukrajinské obrany.

Šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov dnes podle serveru Ukrajinska pravda uvedl, že ruská armáda zasáhla kazetovou municí obec ve Vovčanské hromadě, přičemž zranila pět lidí včetně šéfa městské správy a zdravotníků. Hromada je ukrajinské označení pro správní jednotku zahrnující například město a přilehlé vesnice. Podle vyjádření náčelníka regionální policie Volodymyra Tymoška pro stanici Suspilne Rusové ostřelovali místo v době, kdy se tam odehrávala evakuace civilistů.

Vovčansk i Lypci se nacházejí na severu Charkovské oblasti, blízko ruských hranic. Lypci leží na jedné z hlavních silnic vedoucích do Charkova. Obec je vzdálena asi dvě desítky kilometrů od okraje tohoto druhého největšího ukrajinského města, které se Rusové pokoušeli dobýt v prvních měsících své invaze do sousední země. Ukrajinští vojáci je ale v září 2022 během bleskové ofenzívy vytlačili téměř z celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové okupovali.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední pravidelné analýze hodnotící vývoj bojů v uplynulém dni napsal, že tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti nadále zpomaluje. Podle odhadů analytiků ISW invazní síly od začátku obnovené ofenzívy v regionu nepostoupily více než osm kilometrů do hloubi ukrajinského území od hranice s Ruskem.

Ruské letecké útoky sílí. Ukrajina hraje o čas, varují američtí novináři