Ukrajina nedokázala ubránit Trypilskou tepelnou elektrárnu, která vyráběla proud pro Kyjev, poněvadž ukrajinské obraně došly rakety určené k ochraně zařízení. V rozhovoru s americkou stanicí PBS to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Upozornil také, že ukrajinská armáda má k dispozici nepoměrně méně dělostřeleckých granátů než ruské síly. Nepoměr v počtu ukrajinských a ruských letadel je podle něj až jedna ku třiceti. Zelenskyj v této souvislosti znovu zdůraznil, že Ukrajina se neobejde bez další americké pomoci, a jejím poskytnutím podmínil vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem.

Rusko podle Zelenského vypálilo na Trypilskou elektrárnu 11 raket. Sedm z nich se ukrajinské obraně podařilo sestřelit, pak jí ale rakety protivzdušné obrany došly. „Čtyři (rakety) Trypilskou zničily. Proč? Protože jsme měli nula raket. Došly nám všechny rakety, které Trypilskou chránily,“ řekl v rozhovoru Zelenskyj.

Trypilskou elektrárnu podle ukrajinských představitelů zcela zničil ruský nálet ve čtvrtek 11. dubna. Elektrárna byla největším zařízením na výrobu elektřiny v Kyjevské oblasti a její výkon 1800 MW byl dostatečný na to, aby pokryl potřeby ukrajinského hlavního města, uvedla agentura Reuters.

Zelenskyj v rozhovoru vyzýval k uvolnění zablokované americké pomoci Ukrajině. „Říkám vám upřímně, bez této pomoci nebudeme mít šanci na vítězství,“ uvedl. Dnes máme jeden dělostřelecký granát na (ruských) deset. Můžeme to takhle ustát? Ne. Letadlo máme jedno na (jejich) 30. Jak se dá takhle bojovat?“ zdůraznil Zelenskyj.

Zničený radar na západě Ruska

Ukrajinským silám se naopak podařilo zničit výkonnou radarovou stanici na západě Ruska, která monitorovala oblohu nad Ukrajinou a měla dosah 700 kilometrů do ukrajinského vnitrozemí, sdělila několika ukrajinským médiím anonymně ukrajinská tajná služba SBU. Podle nejmenovaného zdroje z rozvědky šlo o stanici Něbo-U, která stojí zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,4 miliardy korun). Podobná tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Stanice podle SBU mimo jiné poskytovala podporu ruským bombardérům, které útočí na Ukrajinu pomocí řízených leteckých bomb. Stanice taktéž sledovala ukrajinské prostředky. „Díky zničení této radarové stanice bude mít nepřítel méně možností odhalovat vzdušné cíle podél severní hranice Ukrajiny,“ citovala agentura Unian zdroj z rozvědky.

Podle SBU se Ukrajině už dříve podařilo zničit jednu takovou radarovou stanici v ruské Belgorodské oblasti.

Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje 783. dnem. Ukrajinské letectvo sdělilo, že protivzdušné obraně se podařilo v noci na úterý zničit všech devět dronů Šáhed, kterými zaútočilo Rusko. Mediální centrum ukrajinského ministerstva obrany pak uvedlo, že za posledních 24 hodin Rusko zaútočilo na 100 ukrajinských obcí a 64 infrastrukturních objektů, přičemž použilo minomety, tanky, dělostřelectvo, raketomety, drony, letectvo i další prostředky. Ruské ministerstvo obrany informovalo o sestřelení tří ukrajinských dronů nad ruskou Belgorodskou oblastí.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.