Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Uvedený den se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.

Časiv Jar je důležitý opěrný bod ukrajinské armády v Doněcké oblasti, podotkl server BBC News v ruskojazyčném vydání. Jeho případné obsazení by ruským jednotkám umožnilo vystupňovat útoky na asi 25 kilometrů vzdálený Kramatorsk, poznamenala dříve agentura AFP. Kramatorsk a nedaleký Slovjansk jsou jedny z posledních velkých měst na Donbasu kontrolovaných Kyjevem.

Také podle oznámení Syrského jde Rusům o vytvoření podmínek pro další postup směrem na Kramatorsk, stejně jako o získání přístupu ke kanálu Siverskyj Doněc-Donbas.

Rusové ale zatím podle Syrského u města Časiv Jar narážejí na odpor ukrajinských vojáků, kteří se doslova „zakousli do země“. Syrskyj nicméně připustil, že jednotlivým skupinám ruských vojáků, kteří mají početní převahu, se podařilo dostat až do jedné ze čtvrtí na jihovýchodě města, než byli odraženi pomocí dronů a dělostřelectva.

Analytik to řekl naplno: Evropu čeká ultimátní test. Rusko se na Ukrajině nezastaví

„Hrozba je nadále aktuální vzhledem k tomu, že ruské velení dalo svým vojskům za úkol ovládnout Časiv Jar do 9. května,“ napsal Syrskyj.

Ukrajinští i západní představitelé dlouhodobě tvrdí, že Rusko si potrpí na symbolická data a že se také snaží o významnější úspěchy v bojích na Ukrajině před různými vojenskými oslavami nebo plánovanými vystoupeními prezidenta Vladimira Putina. Na jaře 2022 například média s odvoláním na americké činitele obeznámené s informacemi amerických tajných služeb psala, že se Rusko bude do 9. května snažit ovládnout oblast ukrajinského Donbasu.

Rusové mohou postupovat rychleji

Ruské armádní velení se podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) bude při dobývání Časiv Jaru v Doněcké oblasti snažit využít toho, že se Ukrajina potýká s kritickým nedostatkem munice. Díky tomu mohou Rusové postupovat rychleji než během operací u Bachmutu, který ovládli loni v květnu po mnoha měsících krvavých bojů, nebo u Avdijivky, jež padla do jejich rukou letos v únoru.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v neděli řekl, že Rusko má v plánu Časiv Jar ovládnout do 9. května, kdy se v zemi tradičně konají oslavy vítězství ve druhé světové válce nad nacistickým Německem. "Z toho vyplývá, že ruské vojenské velení zřejmě předpokládá, že přetrvávající kritický nedostatek munice, s nímž se Ukrajina potýká, umožní ruským jednotkám získat Časiv Jar rychlejším tempem než Bachmut a Avdijivku," uvádí ISW ve své pravidelné zprávě o situaci na bojišti během ruské invaze na Ukrajinu.

Připomínají, že při obraně těchto dvou měst Ukrajinci neměli na rozdíl od bojů o Časiv Jar tolik svázané ruce významným nedostatkem dělostřelecké munice a prostředků protivzdušné obrany, které jsou klíčové pro ukrajinskou obranu. Analytici z ISW zároveň připomínají, že ruské jednotky doposud postoupily teprve do čtvrti Novyj na jihovýchodě města a že Moskva v minulosti stanovovala nerealistické cíle ohledně ruského postupu.

Analytik to řekl naplno: Evropu čeká ultimátní test. Rusko se na Ukrajině nezastaví