Cílem rozsáhlého nočního ruského útoku na Ukrajinu bylo poškodit kritickou infrastrukturu v pěti regionech, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské síly použily více než čtyři desítky střel a přibližně stejný počet dronů a Zelenskyj opět apeloval na spojence své země, aby Ukrajině poskytli prostředky pro protivzdušnou obranu. O poškození elektráren a rozvoden v pěti regionech informuje podle agentury Reuters také provozovatel přenosové soustavy.

„Ruští teroristé opět zaútočili na kritickou infrastrukturu. Došlo k dalšímu odpornému raketovému útoku na Charkov a Charkovskou oblast. Byly zasaženy také objekty v Kyjevské, Záporožské, Oděské a Lvovské oblasti,“ uvedl Zelenskyj na Telegramu a na adresu západních partnerů dodal, že Ukrajina potřebuje prostředky pro účinnou protivzdušnou obranu a další zbraně, a ne „zavírání očí“ a zdlouhavé diskuse.

Podle ministra energetiky Ukrajiny Hermana Haluščenka ruské údery mířily na energetickou infrastrukturu v Charkovské, Záporožské, Lvovské a Kyjevské oblasti. „Energetici už pracují na odstraňování následků,“ řekl podle telegramového kanálu RBK Ukrajina. Poškozeny byly mimo jiné dvě tepelné elektrárny největší ukrajinské elektrárenské společnosti DTEK. 

Firma DTEK informovala, že řídicí části jejích dvou elektráren jsou vážně poškozeny.

V Kyjevské oblasti je poškozený blíže neurčený objekt kritické infrastruktury, který začal hořet. Informace o možných obětech nejsou k dispozici, uvedly tamní úřady.

Rusko na Ukrajinu útočilo z bombardérů Tu-95MS, ukrajinské letectvo opakovaně varovalo před příletem hypersonických balistických raket Kinžal a cíle v napadené zemi se snažilo zasáhnout pomocí 40 dronů typu Šáhed. Ukrajinská protivzdušná obrana 37 bezpilotních letounů zničila.

Nejméně deset zásahů kritické infrastruktury v Charkovské oblasti nad ránem oznámil šéf správy oblasti Oleh Syněhubov. Později zástupce šéfa prezidentské kanceláře Oleksyj Kuleba uvedl, že v tomto regionu na severovýchodě Ukrajiny je bez dodávek elektřiny více než 200 000 odběratelů.

V Oděské oblasti kvůli dopadu trosek sestřeleného dronu vznikl požár na pozemku energetického objektu. Výbuchy byly hlášeny s Černihivské a Ivano-Frankivské oblasti a na město Stryj ve Lvovské oblasti Rusové zaútočili raketami.

Kvůli ruským útokům na západě Ukrajiny vzlétly nad Polskem polské a spojenecké stíhačky. „Byly aktivovány všechny postupy s cílem zajistit bezpečnost polského vzdušného prostoru,“ uvedlo vedení polské armády s tím, že situaci průběžně sleduje. Zároveň na sociální síti X varovalo obyvatele před „zvýšenou hladinou hluku zejména v jihovýchodní části země“.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.