Slovensko zná nástupce Zuzany Čaputové v prezidentském úřadu. V sobotních volbách zvítězil Peter Pellegrini s 53,1 procenta hlasů, opoziční kandidát Ivan Korčok po výhře prvním kole většinu nezískal. Spokojit se musel se 46,9 procenty hlasů. Korčok krátce před půlnocí po sečtení drtivé většiny okrsků přiznal porážku.
Volební účast byla 61,1 procenta, o devět procentních bodů vyšší než v prvním kole. To zřejmě rozhodlo. Když vyhrála volbu v roce 2019 Zuzana Čaputová, volební účast ve druhém kole byla skoro o 20 procentních bodů nižší.
V Pellegriniho volebním štábu v bratislavské restauraci Aušpic provázel výsledky jásot a potlesk. „Pelle na hrad, Pelle na hrad!“ skandovali kandidátovi spolupracovníci, než zazpívali slovenskou hymnu.
Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica, vedl i v prvním kole voleb, které ale nakonec vyhrál Korčok, jenž se těší podpoře opozice. Výsledky voleb průběžně zveřejňoval slovenský statistický úřad.
Ranní analýzy výsledků ve slovenských médiích ukazují to, co se celkem čekalo: Korčok jako kandidát se silnější podporou ve městech a na západě země, Pellegrini silnější na venkově a na východě země. Nejsilnější byl v odlehlých okresech na východě slovensko-polských hranic: Snina 74,7 procenta, Svidník 72,8 procenta. Pellegrinimu zřejmě nahrála i vysoká volební účast, ve slovenských prezidentských volbách nejvyšší v tomto století.
Hlasování podle šéfa státní volební komise Eduarda Burdy probíhalo bez větších potíží, volební moratorium ale skončilo o pět minut později oproti plánovanému termínu ve 22:00. O hlasy více než 4,3 milionu oprávněných voličů se ucházeli kariérní diplomat Ivan Korčok a předseda parlamentu Peter Pellegrini. Podle předvolebních sondáží volby neměly favorita.
„Druhé kolo voleb prezidenta probíhá standardním způsobem, v zásadě klidně,“ řekl v poledne Burda novinářům. Dodal, že ve dvou volebních místnostech začalo hlasování o pět minut později. Kvůli tomu bylo o stejnou dobu prodlouženo volební moratorium, během kterého nelze například zveřejňovat průběžné výsledky hlasování.
Korčok versus Pellegrini. Sedm faktorů, které mohou ovlivnit těsný prezidentský souboj na Slovensku
Na Slovensku se o prezidentovi v přímé volbě rozhoduje od roku 1999. Současná prezidentka Zuzana Čaputová, které pětileté funkční období skončí v polovině června, se o znovuzvolení neucházela. Také Čaputová hlasovala v rozhodujícím kole voleb svého nástupce už dopoledne.
Slovenské prezidentské volby 2024
Slovenské prezidentské volby 2024
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist