Ukrajině se při použití dronů v noci na pátek podařilo zničit nejméně šest letounů na letecké základně Morozovsk na jihozápadě Ruska, sdělila anonymně ukrajinská tajná služba SBU několika médiím včetně agentury Reuters. Dalších osm letounů na základně útok provedený SBU a ukrajinskou armádou poškodil, uvedla také rozvědka. Podobná tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Rusko v pátek čelilo mohutnému dronovému náletu. Letiště v Morozovsku slouží podle médií jako základna pro bombardéry Su-24 a Su-34, které Rusko používá k útokům na Ukrajinu.

Ukrajinská média už dříve s odvoláním na informace na sociálních sítích napsala, že ukrajinské drony v noci zaútočily na letiště v Morozovsku, stejně jako na ruské letecké základny v Engelsu a Jejsku, které leží v jiných ruských regionech. Dronové útoky v oblastech poblíž letišť přiznali ruští regionální úředníci, přímo k leteckým základnám se ale nevyjádřili. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že protivzdušná obrana v noci na pátek sestřelila 53 ukrajinských bezpilotních letounů, aniž by se vyjádřilo k případným škodám, které cizí letouny napáchaly.

U Morozovsku bylo slyšet nejméně 60 výbuchů a v některých oblastech docházelo k výpadkům proudu, napsal dříve server Ukrajinska pravda, který se odvolal na svědky z místa. Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubjev na sociální síti Telegram připustil, že Morozovský okres se stal terčem rozsáhlého dronového útoku, o letišti se ale nezmínil.

Podle ukrajinské agentury Unian dronové útoky mířily i na leteckou základnu u města Engels v Saratovské oblasti, stovky kilometrů od ukrajinských hranic. Obyvatelé Engelsu podle ruského servisu BBC hlásili několik explozí. Gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin oznámil, že nad městem byl sestřelen dron. U města se nachází letecká základna Engels 2, na níž mají ruské vzdušné síly umístěné strategické bombardéry Tu-22 a Tu-95. Z nich Rusko odpaluje obvykle z oblasti Kaspického moře řízené střely proti cílům na Ukrajině.

Nejméně deset explozí hlásili také obyvatelé žijící u Jejsku u pobřeží Azovského moře na jihozápadě Ruska, kde se nachází další ruská armádní základna, napsala Unian s odvoláním na telegramový kanál SHOT. Přímo u letiště byly podle těchto informací slyšet zvuky automatických zbraní. I z letiště v Jejsku startují ruské bombardéry útočící na jih a východ Ukrajiny.

Už v minulosti drony útočily na všechna tři zmiňovaná letiště nebo jejich okolí. Nejpřekvapivější z těchto útoků byly ty u Engelsu vzhledem k tomu, že se nachází asi 500 kilometrů od ukrajinských hranic. Od té doby ale už Ukrajina podle médií dokázala podniknout útoky i na vzdálenější cíle, tento týden například na ropnou rafinerii v ruském Tatarstánu.

Terčem dronových náletů se v noci na pátek stala i Ukrajina. Její armáda uvedla, že se podařilo sestřelit všech 13 dronů Šáhed, které ruské síly na Ukrajinu vyslaly. Rusko v noci kromě toho podle stejného oznámení na Ukrajinu zaútočilo dvěma protiletadlovými řízenými střelami S-300 a S-400 a třemi balistickými raketami Iskander. Zda tyto rakety nebo úlomky sestřelených dronů způsobily škody, armáda neuvedla.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.