Česká iniciativa pro dodávky dělostřeleckých granátů Ukrajině je mistrovskou ukázkou psychologické operace, která se – pokud skončí úspěchem a Ruskem napadená země munici skutečně obdrží – může zapsat do učebnic. Napsala to ukrajinská agentura Unian.
S návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo členské státy unie přišel český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února. Prezident Petr Pavel později na Mnichovské bezpečnostní konferenci informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 tisíc granátů pro Ukrajince.
Účel české dezinformační kampaně je podle Unianu zakrýt dodavatele a nedostat se do „banánové pasti“, jako se to nedávno stalo Ekvádoru. Tehdy média rozšířila informaci, že tato jihoamerická země je připravena předat Ukrajině sovětské či ruské zbraně. Kreml v reakci zakázal dovoz ekvádorských banánů, které tvoří základ ekvádorské ekonomiky. Quito následně z vojenských dodávek Ukrajině ustoupilo.
Aby Češi své obchodní partnery neprozradili, vytvořili podle Unianu „skutečnou dezinformační síť“: Nejprve prostřednictvím anonymních vládních zdrojů předali západním médiím informaci, že dodavatelem je Jihoafrická republika. Záhy poté stejně anonymní zdroje oznámily, že skutečným původcem granátů je Turecko. O něco později od údajných zasvěcených osob „prosáklo“, že je to Jižní Korea. Následně se objevily zprávy o Maroku a Indonésii. Vždy prostřednictvím respektovaných médií.
„To vše Kreml znervózňuje a vyvolává čistě psychologickou potřebu, aby si to prověřil,“ uvedl Unian s tím, že toto prověřování obnáší aktivizaci špionů, kteří začnou působit v každé ze jmenovaných zemí.
Jaká je skutečná cena dělostřeleckého granátu ráže 155 mm?
„To byl ale teprve začátek. Po této dezinformační kampani následovala druhá fáze: Česko informovalo, že ve skutečnosti granáty na Ukrajinu nedodá jen tak někdo, ale skutečný ‚spojenec Ruska‘,“ uvedl Unian a připomněl, že poradce českého premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar ze seznamu potenciálních prodejců vyloučil pouze Severní Koreu.
Ukrajinská agentura si všímá, že ruská média začala následně zcela vážně diskutovat o „kandidátech na zradu“. Konkrétně zmiňovala Arménii, Ázerbájdžán, Kazachstán, Turkmenistán či země „globálního Jihu“, jmenovitě Egypt.
„Čechům nestačilo informace o skutečném dodavateli jednoduše utajit. Rozhodli se také zasít neshody a nedůvěru mezi země loajální Kremlu,“ napsal Unian.
„Pokud operace zůstane utajená, může se tato česká psychologická operace zapsat do učebnic. S jejich pomocí by se měli učit nejen naši přespříliš ‚transparentní‘ západní partneři, ale i někteří ukrajinští činitelé,“ dodává Unian. Podle agentury by úspěch operace rovněž otevřel možnosti pro další tajné dodávky zbraní pro Ukrajinu.
Vláda schválila další příspěvek
Česká vláda navíc ve středu schválila další příspěvek do iniciativy na nákup munice. Jeho výši premiér Petr Fiala neuvedl. Do iniciativy se podle něj zapojilo 20 zemí. Řekl to po středečním zasedání kabinetu. Poděkoval zemím, které se k plánu nákupu připojily. Munice podle něj dorazí na místo v rámci týdnů až měsíců, což ovlivňuje situaci na bojišti už nyní.
Ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že počet dělostřelecké munice, která má Ukrajině pomoci není konečný. Původně plán počítal s nákupem 800 000 dělostřeleckých granátů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist