Britská princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii. Oznámila to v pátek ve videu, které zveřejnil Kensingtonský palác. Oznámení přišlo po týdnech spekulací o jejím zdravotním stavu. V lednu byla hospitalizována kvůli blíže nespecifikované operaci břicha a od té doby se neobjevovala na veřejnosti.

Dvaačtyřicetiletá Kate ve videu požádala o „čas, prostor a soukromí“ během léčby s rakovinou, jejíž druh neupřesnila. „Cítím se dobře,“ řekla. „Stávám se silnější každým dnem, kdy se soustředím na věci, které mi pomohou se léčit,“ dodala manželka následníka trůnu prince Williama.

„V lednu jsem v Londýně podstoupila velkou operaci břicha a tehdy se předpokládalo, že nemám rakovinu. Operace byla úspěšná. Testy po operaci ale ukázaly, že rakovina tu byla. Můj lékařský tým mi proto doporučil preventivní chemoterapii a já jsem nyní v počáteční fázi této léčby,“ řekla Kate ve videu, v němž také poděkovala za podpůrné vzkazy a vyzdvihla „fantastický lékařský tým“, který se o ni v posledních měsících skvěle staral, za což mu vyjádřila vděčnost.

Také podle britského premiéra Rishiho Sunaka princezna z Walesu nyní potřebuje soukromí, aby se mohla soustředit na léčbu. Kate podle Sunaka prokázala nesmírnou statečnost a některá média k ní přistupovala nespravedlivě. Lídr opozičních labouristů Keir Starmer uvedl, že je  „povzbuzen optimistickým tónem“ princezny a jejím „poselstvím víry a naděje“.

Kate na veřejnosti nevystoupila od Vánoc. Tento týden se však v médiích objevilo video, které zachycuje Kate a prince Williama o víkendu u farmářského obchodu ve Windsoru. Předtím Kensingtonský palác na Den matek zveřejnil fotografii Kate s jejími třemi dětmi, zjevně ve snaze utlumit nejrůznější fámy. Brzy se však ukázalo, že fotografie byla lehce upravená, takže média byla nucena ji stáhnout. Kate později na síti X uvedla, že snímek upravila, a omluvila se za způsobený zmatek.

S nespecifikovanou rakovinou se v současné době léčí také britský král Karel III. Buckinghamský palác to oznámil na počátku února nedlouho poté, co panovník absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě.

Král Karel se kvůli léčbě neúčastní veřejných akcí, ale některé své povinnosti spíše administrativní povahy nadále plní. Zveřejněny byly také fotografie, na nichž je zachycen při přijímání vládních představitelů.

Princezna Kate, původně Catherine Middletonová, se provdala za Williama v roce 2011. Svatba posílila oblibu britské královské rodiny na celém světě. Kate je nejstarší ze tří dětí. Middletonovi nemají aristokratický původ.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist