Vysoké ceny ropy, obcházení sankcí a státní investice poskytují Rusku dostatek zdrojů, aby mohlo bojovat na Ukrajině ještě nejméně další dva roky se stejnou intenzitou jako nyní. Podle agentury Reuters to ve středu uvedly dvě litevské zpravodajské služby. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu před více než dvěma roky, Rusové podle dostupných zpráv nyní na východě země intenzivně útočí, v polovině února po zřejmě těžkých ztrátách dobyli boji zničené město Avdijivka.

„Moskva je schopna vyhodnotit získané poznatky a zlepšit svou bojovou efektivitu,“ uvedly litevská tajná služba VSD a vojenská zpravodajská služba MIDD ve své každoroční společné zprávě zaměřené na hodnocení hrozeb, jimž čelí pobaltská země.

Rusko podle nich loni reformovalo a posílilo svou armádu opotřebovanou invazí na Ukrajinu a je na cestě k tomu, aby rozšířilo své vojenské kapacity podél svých hranic se zeměmi NATO, včetně Finska, které se k Severoatlantické alianci připojilo v loňském roce.

Ruské tajné služby podle těch litevských vyvíjí úsilí, aby se Rusko vyhnulo sankcím uvaleným na obranný průmysl země poté, co napadlo sousední Ukrajinu. Moskvu otevřeně zásobuje zbraněmi a municí pouze Írán a Severní Korea, jejím největším dodavatelem mikročipů se však stala Čína a jüan se stal hlavní měnou pro ruské mezinárodní transakce, uvedly litevské tajné služby.

Litva bývala podobně jako další dvě pobaltské země Estonsko a Lotyšsko součástí Sovětského svazu a sdílí hranice s Ruskem i Běloruskem, které je blízkým spojencem Moskvy. Ve všech třech zemích vyvolala ruská invaze na Ukrajinu obavy i o jejich vlastní bezpečnost. Všechny tři státy jsou nyní součástí NATO a také Evropské unie. Patří mezi nejvěrnější spojence napadené Ukrajiny.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist