Ukrajině se v noci na úterý podařilo pomocí mořských dronů zničit ruskou hlídkovou loď Sergej Kotov v Černém moři, oznámila ukrajinská vojenská rozvědka s tím, že šlo o operaci jedné z jejích speciálních jednotek. Informace o potopení lodi se podle agentury Unian objevila i na ruských proválečných účtech na platformě Telegram. Oficiálně zatím Rusko zprávu nekomentovalo.

Útok se podle oznámení rozvědky odehrál u Kerče na ukrajinském poloostrově Krym, který od roku 2014 okupuje Rusko. Loď je podle ukrajinských médií 94 metrů dlouhá, koncipována pro 80 členů posádky a je vybavena mimo jiné radarovým komplexem s dosahem 300 kilometrů, kanonem AK-176 a protiletadlovým raketovým systémem.

Unian zveřejnila videozáznam, který podle ní zachycuje zkázu plavidla. Uvedla také, že někteří ruští prováleční blogeři v reakci na zprávy o zničení lodi vyjadřovali obavy nad tím, jak rychle ruská Černomořská flotila v bojích s ukrajinskými silami přichází o svá plavidla. Ukrajina za dva roky války s Ruskem potopila nebo vážně poškodila přibližně dvě desítky ruských válečných lodí, uvedla dříve stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. V polovině letošního února ukrajinská vojenská rozvědka oznámila potopení ruské výsadkové lodi Cezar Kunikov.

V ruské Belgorodské oblasti v úterý ráno kromě toho po útoku dronu vzplály rezervoáry v ropném skladu, uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti. I tento útok byl operací ukrajinské vojenské rozvědky, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na svůj zdroj z tajné služby. Gubernátor ruské Kurské oblasti, která stejně jako belgorodský region hraničí s Ukrajinou, pak informoval o útoku na železniční stanici Gluškovo. Útok, který připsal Ukrajině, podle něj nikoho nezranil, způsobil ale požár.

Dalším útokům čelila v noci na úterý i Ukrajina. Ukrajinským silám se v noci podařilo zničit i 18 z 22 ruských dronů, uvedla agentura Unian s odvoláním na oznámení ukrajinského letectva. Drony byly zničeny nad Oděskou oblastí na jihu Ukrajiny.

Situaci na frontě probírali ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov a hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, sdělilo v pondělí večer ukrajinské ministerstvo obrany. "Pracujeme na zajištění potřeb ukrajinské armády a navyšování jejích schopností," uvedlo v této souvislosti ministerstvo.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist