Ukrajině se v noci na úterý podařilo pomocí mořských dronů zničit ruskou hlídkovou loď Sergej Kotov v Černém moři, oznámila ukrajinská vojenská rozvědka s tím, že šlo o operaci jedné z jejích speciálních jednotek. Informace o potopení lodi se podle agentury Unian objevila i na ruských proválečných účtech na platformě Telegram. Oficiálně zatím Rusko zprávu nekomentovalo.

Útok se podle oznámení rozvědky odehrál u Kerče na ukrajinském poloostrově Krym, který od roku 2014 okupuje Rusko. Loď je podle ukrajinských médií 94 metrů dlouhá, koncipována pro 80 členů posádky a je vybavena mimo jiné radarovým komplexem s dosahem 300 kilometrů, kanonem AK-176 a protiletadlovým raketovým systémem.

Unian zveřejnila videozáznam, který podle ní zachycuje zkázu plavidla. Uvedla také, že někteří ruští prováleční blogeři v reakci na zprávy o zničení lodi vyjadřovali obavy nad tím, jak rychle ruská Černomořská flotila v bojích s ukrajinskými silami přichází o svá plavidla. Ukrajina za dva roky války s Ruskem potopila nebo vážně poškodila přibližně dvě desítky ruských válečných lodí, uvedla dříve stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. V polovině letošního února ukrajinská vojenská rozvědka oznámila potopení ruské výsadkové lodi Cezar Kunikov.

V ruské Belgorodské oblasti v úterý ráno kromě toho po útoku dronu vzplály rezervoáry v ropném skladu, uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti. I tento útok byl operací ukrajinské vojenské rozvědky, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na svůj zdroj z tajné služby. Gubernátor ruské Kurské oblasti, která stejně jako belgorodský region hraničí s Ukrajinou, pak informoval o útoku na železniční stanici Gluškovo. Útok, který připsal Ukrajině, podle něj nikoho nezranil, způsobil ale požár.

Dalším útokům čelila v noci na úterý i Ukrajina. Ukrajinským silám se v noci podařilo zničit i 18 z 22 ruských dronů, uvedla agentura Unian s odvoláním na oznámení ukrajinského letectva. Drony byly zničeny nad Oděskou oblastí na jihu Ukrajiny.

Situaci na frontě probírali ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov a hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, sdělilo v pondělí večer ukrajinské ministerstvo obrany. "Pracujeme na zajištění potřeb ukrajinské armády a navyšování jejích schopností," uvedlo v této souvislosti ministerstvo.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.