Ukrajinské ozbrojené síly v úterý zničily další dva ruské stíhací bombardéry Su-34, uvedl na platformě Telegram velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ruským silám se zase podařilo zničit první z tanků Abrams, které Ukrajině dodaly Spojené státy, sdělilo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Zprávy válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze bezprostředně ověřit.

Ukrajina od 17. února oznámila zničení nejméně osmi ruských stíhacích letounů – šesti Su-34 a dvou Su-35 – a jednoho dalšího letounu včasné výstrahy a velení A-50. Velitel ukrajinského letectva Oleščuk v úterý prohlásil, že pro ruskou stranu jde o značné ztráty a že by měla zvážit, zda bude dál své bombardéry masově nasazovat do útoků.

Ruské ministerstvo obrany mezitím potvrdilo pondělní zprávu úředníka ruské okupační správy, že se ruským silám podařilo zničit první tank Abrams. Ukrajinská armáda minulý týden oznámila, že tyto stroje nasadila v bojích u Avdijivky na východě země.

První tanky M1A1 Abrams dorazily na Ukrajinu v září 2023, přičemž celkem jich Kyjev z USA obdržel 31. Šéf vojenské rozvědky Kyrylo Budanov tehdy uvedl, že ukrajinská armáda obrněnce nasadí do operací s cílem prorazit obranné linie nepřítele, připomněl deník Ukrajinska pravda.

Romancov: Největší slabina Ruska? Není na bojišti ani uvnitř státu. A lze jí využít

Romancov: Největší slabina Ruska? Není na bojišti ani uvnitř státu. A lze jí využít

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist