Česká europoslankyně Martina Dlabajová chtěla na postu zmocněnkyně Evropské komise pro malé a střední podniky navázat na své dlouholeté zkušenosti z Evropského parlamentu, kde se této problematice věnuje. Sdělila to dnes ČTK. Místo však podle informací bruselských médií získal spolustraník předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové Markus Pieper, přestože v konkurzu skončil za vítěznou Dlabajovou až třetí. Za svou kolegyni se postavila i šéfka její liberální frakce Valérie Hayerová, podle níž by se věcí mohla zabývat evropská ombudsmanka.

„České republice by takový post slušel, a to i proto že drtivou většinu tuzemských firem představují právě malé a střední podniky,“ řekla ČTK Dlabajová ve svém prvním vyjádření k výběrovému řízení.

V Evropském parlamentu se otázkami souvisejícími s malými a středními firmami zabývá již desátým rokem. V unijní exekutivě chtěla na tuto práci navázat a využít bohaté zkušenosti, které získala při jednání s firmami, úřady i při prosazování právních norem hájících zájmy těchto podniků. „Dobrý zmocněnec se musí umět za malé a střední podniky prát a jeho role bude klíčová pro konkurenceschopnost celé Evropy,“ konstatovala Dlabajová, aniž by komentovala jmenování Piepera.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Podle informací HN žádá prošetření výběrového řízení protikorupční organizace Transparency International (TI), která označila jmenování slabšího kandidáta za důvod k vážným pochybám o férovosti výběrového řízení. Jmenování, v jehož případě byl pominut i závazek instituce dávat šance zástupcům menších států a úspěšným ženám, naznačuje podle organizace mocenské rozhodnutí von der Leyenové kvůli jejímu vlastnímu prospěchu.

Šéfka liberální frakce v EP Valérie Hayerová se v úterý za českou europoslankyni postavila. Dlabajová podle ní prací v parlamentu dokázala, že je v otázkách malých a středních firem expertkou, jejíž zkušenosti „měly být využity“. „Podle nás by měl být v tomto procesu jmenován nejlépe hodnocený kandidát. Je na ombudsmance, aby zahájila vyšetřování, pokud to bude uznáno za nutné a relevantní,“ řekla Hayerová novinářům během plenárního zasedání ve Štrasburku. Úřad ombudsmana, který v současnosti vede Irka Emily O’Reillyová, se zabývá možnými pochybeními unijních orgánů.

Bruselský zpravodaj italského rozhlasu minulý týden věc popsal slovem „Piepergate“ a uvedl, že se Dlabajová při konkurzu ukázala jako nejlepší kandidátka. Na základě těchto doporučení a následných pohovorů ji na funkci navrhl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Přesto komise oznámila jako nového zmocněnce pro malé a střední firmy s mandátem na několik příštích let a platem 20 000 eur Piepera. Kritici označili postup za mocenskou hru von der Leyenové s cílem zajistit si německou podporu pro letní volbu nové šéfky komise.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.