Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý podle ruských médií informoval Vladimira Putina o dobytí obce Krynky na jihu Ukrajiny, kde ukrajinské jednotky v předchozích měsících vytvořily malé předmostí na levém, východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti. Ruský prezident podle agentury TASS vyzval zbývající ukrajinské vojáky, aby nedoufali v evakuaci, ale vzdali se. Velení jižního uskupení ukrajinských sil naopak večer na sociálních sítích označilo vyjádření Šojgua ze nepravdivé s tím, že nadále drží pozice na levém břehu Dněpru a že ruské útoky byly neúspěšné.

Ukrajinská agentura Unian označila vyjádření „ruského diktátora“ za cynické vzhledem k čerstvým zprávám o střílení zajatých a zraněných ukrajinských vojáků a list Ukrajinska pravda považuje vyjádření ruského ministra za „chvástání“.

„Když ruské okupační síly neuspěly při útoku na levý břeh v Chersonské oblasti, uchýlily se k manipulacím a falšování faktů,“ uvedlo později večer ukrajinské jižní velení. Ruské vojsko podle nich provedlo během dne ve zmíněné lokalitě jediný útok, který neuspěl, a ukrajinští vojáci udrželi své pozice.

Hlášení ruského ministra o vsi Krynky následovalo po víkendovém ruském dobytí města Avdijivka u Doněcka, který Rusové okupují od jara 2014. Ruské síly přešly na podzim do útoku poté, co ukrajinská protiofenziva zahájená loni v červnu nedosáhla významnější změny situace. Putin dnes podle agentur naléhal na rozvíjení úspěchu u Avdijivky.

Marhoul: Viděl jsem věci, kterých se nikdy nezbavím. Lidi je potřeba strašit válkou

Ukrajinské síly v současnosti čelí nedostatku munice, protože novou americkou vojenskou pomoc blokují přívrženci bývalého prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu, připomněla agentura AFP. Ruské síly v současnosti podle vyjádření vojenských představitelů, zpráv médií a analytiků útočí přinejmenším na třech úsecích fronty. Rusko se snaží rozdrtit ukrajinské síly ve chvíli, kdy Kyjev zvažuje novou mobilizaci, poznamenala agentura Reuters.

Válka rozpoutaná na Putinův rozkaz dnes pokračovala 727. dnem. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války si podle odhadů vyžádal životy desítek tisíc vojáků na obou stranách, způsobil smrt tisíců civilistů a miliony lidí vyhnal z domovů.

Marhoul: Viděl jsem věci, kterých se nikdy nezbavím. Lidi je potřeba strašit válkou