Sociální síť X v úterý několik desítek minut blokovala účet vdovy po zemřelém předákovi ruské opozice Alexeji Navalném. Na stránce Julije Navalné se zobrazovalo upozornění, že společnost X pozastavuje účty, které porušují její pravidla. Nedlouho před zablokováním jejího účtu vyzývala Navalná na této platformě ruské úřady k vydání těla svého manžela. V pondělí na několika sociálních sítích zveřejnila video, v němž obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z vraždy svého manžela.

Účet na síti X si Navalná zřídila teprve tento měsíc a první příspěvek publikovala v pondělí, napsal portál Meduza. Ve chvíli, kdy byl účet zablokován, ho sledovalo 95 000 uživatelů. Krátce po uvolnění měl účet přes 128 000 sledujících.

V pondělí Navalná na síti X zveřejnila video, v němž obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z vraždy manžela, který podle zprávy ruské vězeňské služby zemřel minulý týden v pátek v sibiřské věznici. Navalná zároveň uvedla, že bude pokračovat v práci svého muže, aby dosáhla přerodu Ruska ve svobodnou zemi. Nedlouho před zablokováním účtu vyzývala na téže platformě ruské úřady k vydání těla Navalného a znovu označila Putina za vraha.

V minulosti síť X, dříve Twitter, zablokovala například účet amerického rappera Kanye Westa kvůli několika antisemitským příspěvkům. Platforma zablokovala také účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa po nepokojích ve Washingtonu, kdy jeho přívrženci násilně vtrhli do budovy amerického Kongresu. Smazání účtu společnost vysvětlila obavami z podněcování k dalším násilnostem. Současný majitel sociální sítě Elon Musk v roce 2022 umožnil Trumpovi na platformu návrat. Trump, který si mezitím otevřel vlastní sociální síť nazvanou Truth Social, však dal najevo, že nemá zájem se vracet.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.