Před blížícími se evropskými volbami, které se uskuteční na začátku června 2024, plánuje předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová navštívit všechny členské státy Evropské unie, aby povzbudila občany k účasti na volbách. V České republice, kde se bude hlasovat 7. a 8. června, přišlo k minulým evropským volbám pouze 28,72 procenta voličů.

Roberta Metsolaová se v rámci návštěvy České republiky ve středu 14. února setká se studenty a mladými lidmi na téma „Rozhodujeme společně: Jakou Evropu chceme?“ v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze. Debata bude streamována.

Během své oficiální návštěvy se předsedkyně Roberta Metsolaová ještě předtím setká s nejvyššími ústavními činiteli, aby s nimi diskutovala o významu účasti ve volbách a posílení demokracie v současné nestabilní geopolitické situaci.

Roberta Metsolaová byla zvolena do Evropského parlamentu v roce 2013, kdy se stala jednou z prvních maltských poslankyň. Svůj mandát obhájila ve volbách 2014 a 2019. V listopadu 2020 byla zvolena první místopředsedkyní a v lednu 2022 předsedkyní Evropského parlamentu.