Na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu ve čtvrtek nad ránem začala sopečná erupce, informovala islandská veřejnoprávní televize RÚV. Zářivě oranžová láva a dým stoupající z pukliny byly vidět už potřetí za poslední dva měsíce.

„V 5:30 (6:30 SEČ) nabralo mírné zemětřesení severovýchodně od Sýlingarfellu na intenzitě. Zhruba o 30 minut později ve stejné oblasti začala erupce. Podle prvních zpráv z kontrolního letu pobřežní stráže výbuch nastal ve stejné oblasti jako 18. prosince. Puklina je dlouhá asi tři kilometry. Láva v této fázi proudí převážně na západ,“ uvedla podle AFP islandská meteorologická služba IMO, která blížící se sopečnou činnost předpověděla ve své poslední zprávě.

Během noci a rána byli preventivně evakuováni návštěvníci v geotermálních lázních Modrá laguna, které jsou jednou z nejnavštěvovanějších islandských atrakcí, píše RÚV.

Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních sopečných lokalit. Ostrov leží mezi eurasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe vzdalují rychlostí přibližně dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení a sopečné erupce.

Za poslední dva roky zažil Island šest erupcí, píše AFP. Ty nejnovější jsou z letošního ledna a loňského prosince. V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 000 letů.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.